BRATISLAVA. Zamestnávatelia by mali od budúceho roka povinne poskytovať príspevok na rekreáciu zamestnancov.
Umožňuje to návrh novely zákona o podpore cestovného ruchu, ktorý predložili poslanci za SNS a parlament o ňom začal v stredu večer rokovať v prvom čítaní.
Preplatenie nákladov do výšky 275 eur
Príspevok by mal predstavovať 55 percent oprávnených oprávnených nákladov na rekreáciu, maximálne vo výške 275 eur.
Takú sumu zamestnávatelia uhradia, ak zamestnanci vynaložia na rekreáciu 500 eur a viac.
“Chceme, aby Slováci chodili na dovolenky len do Turecka, Chorvátska alebo do Talianska? Je prirodzené, ak štát chce, aby peniaze vyrobené na Slovensku zostali tu.
„
Platiť to má pre zamestnancov, ktorí nepretržite pracujú u zamestnávateľov aspoň dvanásť mesiacov a majú dohodnutý pracovný pomer na ustanovený pracovný čas, ak o príspevok zamestnanci požiadajú.
Rozpravou o tomto bode sa skončil druhý deň 34. schôdze Národnej rady SR.
Ak zamestnanec na rekreáciu vynaloží menej ako 500 eur ročne, zamestnávateľ zamestnancovi prispeje nižšou sumou, ktorú bude predstavovať príslušný príspevok vo výške 55 percent oprávnených výdavkov zamestnanca vynaložených na rekreáciu.
O pomernú časť sumy príspevku na rekreáciu bude môcť zamestnávateľa požiadať aj taký zamestnanec, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, ak u zamestnávateľa pracuje dlhšie ako dvanásť mesiacov.
Kiššová označila návrh za marketing
Poslankyňa Jana Kiššová (SaS) spochybnila, že uvedené opatrenie je čo len trochu sociálne.

"V tomto prípade totiž nejde o nič iné, len o lacný marketingový ťah vládnej strany, ktorý je nesystémový, nespravodlivý, spôsobuje výrazný zásah do podnikateľského prostredia, nenáležitý zásah do slobody podnikania a je len populistickým gestom SNS," povedala Kiššová.
Pripomenula, že dokonca zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov sú voči nemu skeptickí.
"Je nefér, ak sa štát tvári, že ide zaviesť nejaké sociálne opatrenie, ľuďom niečo rozdať a hneď následne prstom ukáže na niekoho, kto takéto kvázi sociálne opatrenie má zaplatiť," uviedla Kiššová s tým, že rekreačné poukazy sa budú týkať zamestnávateľov s vyše 50 zamestnancami.
SNS chce podporiť domáci cestovný ruch
Peter Pamula z SNS povedal, že návrh umožní podnikateľom zvýšiť svoj obrat, zisk a kapacitu zariadení cestovného ruchu.
"Chceme, aby Slováci chodili na dovolenky len do Turecka, Chorvátska alebo do Talianska? Je prirodzené, ak štát chce, aby peniaze vyrobené na Slovensku zostali tu," uviedol poslanec.
"Chceme, aby Slováci poznali Slovensko. Tento zákon nie je proti podnikateľom, však nikto sa extra voči tomu neohradil," dodal Pamula.
Forma nezdanenej odmeny
Predseda NR SR a SNS Andrej Danko obhajoval rekreačné poukazy tým, že umožňujú dávať odmenu zamestnancom formou príspevku na dovolenku bez odvodov a daní.
"Hovorím o úprimnom záujme o to, aby zamestnanci slovenských fabrík poznali aj iný nástroj ako je stravný lístok. Je to jedno z prvých opatrení v rámci sociálnej väzby zamestnanca a zamestnávateľa, kde štát sa nespráva len tak, že káže, ale aj sám pristupuje k tejto povinnosti," povedal Danko.
Sedesto miliónv pre jeden a pol milióna ľudí
Odhadol, že rekreačné poukazy bude môcť využiť zhruba 1,5 milióna zamestnancov, tržby by mohli dosiahnuť asi 700 mil. eur.

"Slovensko musí viac rozvíjať cestovný ruch," dodal šéf národniarov s tým, že to môže byť historické opatrenie.
Príspevok na rekreáciu sa má vzťahovať aj na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ako aj na štátnych zamestnancov, príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, colníkov, príslušníkov Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby a profesionálnych vojakov.
Poukaz aj pre živnostníkov
Príspevok zo sociálneho fondu bude možné použiť aj na rekreácie zamestnancov nad rozsah Zákonníka práce.
Zvýšiť atraktivitu príspevku na rekreáciu zamestnancov má podľa predkladateľov jeho zaradenie do kategórie príjmov, ktoré nie sú predmetom dane z príjmov zo závislej činnosti, a taktiež do daňových výdavkov.
To by malo umožniť využitie príspevku aj samostatne zárobkovo činným osobám, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť najmenej dvanásť mesiacov.
Pozitívny vplyv pre nízkopríjmovú skupinu
Zavedením tohto nového inštitútu do Zákonníka práce sa očakáva pozitívny vplyv najmä na ekonomicky aktívnych obyvateľov s nižším príjmom, ktorí si doteraz nemohli dovoliť ani jednu rekreáciu ročne.
"Títo obyvatelia vrátane ich najbližších rodinných príslušníkov by si tak mali môcť dovoliť aspoň jednu rekreáciu ročne potrebnú na regeneráciu fyzických a psychických síl a zvýšenie kvality ich života," vyplýva z dôvodovej správy.
Podľa štatistík je v najslabších sezónach vyťaženosť ubytovacích zariadení hotelového typu v SR len okolo 20 percent, pričom málokedy presahuje hranicu 40 percent.
To pri zachovaní súčasného stavu spôsobuje hrozbu prepúšťania zamestnancov v ubytovacích a nadväzných službách.