PEKING. Eskalujúci obchodný spor medzi Čínou a USA poškodzuje európske firmy a narušuje globálne dodávateľské siete.
Uviedla to v reakcii na najnovší vývoz obchodných vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom Obchodná komora Európskej únie v Číne (EUCCC).
V najnovšom prieskume, ktorý komora uskutočnila, zhruba 54 percent z oslovených firiem uviedlo, že negatívne vnímajú americké dovozné clá a zhruba 43 percent respondentov takto vníma čínske clá.
Dopady na podnikateľov
Dovozné clá, ktoré najväčšie svetové ekonomiky uvalili vzájomne na svoj tovar, zasahujú do hospodárskeho rastu, počtu pracovných miest a nútia firmy odkladať investície, ukázala štúdia.
Približne 17 percent oslovených firiem uviedlo, že v dôsledku napätia v medzinárodnom obchode sa rozhodli odložiť ďalšie investície alebo plány na rozšírenie svojich aktivít.
"Obchodná vojna medzi Čínou a USA má výrazný vplyv na európske podniky pôsobiace v Číne, pričom tento vplyv je do veľkej miery negatívny," povedal prezident EUCCC Mats Harborn.
Nové dovozné clá
Americký prezident Donald Trump v pondelok (17.9.) oznámil, že od nasledujúceho pondelka začnú platiť na ďalšie čínske produkty, a to v ročnej hodnote 200 miliárd dolárov (171,36 miliardy eur), dovozné clá vo výške 10 percent. Navyše, od 1. januára sa clá zvýšia na 25 percent.
Trump sa pre takýto postup rozhodol preto, aby americké firmy získali čas na nájdenie si alternatívnych trhov.
Trump zároveň varoval, že ak Čína pristúpi k odvetným krokom voči americkým farmárom alebo podnikom, uvalí clá aj na ďalší čínsky tovar v hodnote 267 miliárd dolárov. Od júla zaviedli krajiny voči sebe clá na produkty v hodnote 50 miliárd dolárov, v júli na tovar za 34 miliárd dolárov a auguste za 16 miliárd dolárov.
Európske firmy súhlasia s názorom Američanov, čo sa týka čínskych obchodných a investičných praktík. "Ale riešenie problému zavádzaním stále nových ciel je mimoriadne nebezpečné," dodal Harborn.