BRATISLAVA. Ústavný návrh na zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov posunul parlament do druhého čítania.
Návrh koaličného Smeru podporilo 93 poslancov zo 145 prítomných.
Za návrh hlasovali aj niektorí opoziční poslanci, napríklad z hnutia Sme rodina a ĽSNS. Za návrh hlasovali aj niektorí poslanci koaličného Mosta-Híd, ktorý sa od začiatku k návrhu staval kriticky.
Návrh nepodporila Lucia Žitňanská, niekoľkí sa zdržali, ako napríklad Béla Bugár. Proti návrhu boli poslanci SaS, ale aj niektorí poslanci hnutia OĽaNO.
Aký vek chcú dať do ústavy
Poslanci Smeru navrhujú dať do ústavy formuláciu, že "vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov.

Za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu každý, kto vychoval dieťa, má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe".
Okrem zastropovania veku odchodu do dôchodku má byť Ústavou SR garantované aj ustanovenie o minimálnej mzde. Poslanci navrhujú zakotviť ústavnú garanciu zamestnanca na odmenu, ktorá nebude nižšia ako minimálna mzda.
"Ide o základný nástroj zabezpečenia, aby zamestnanec mal garantovanú najnižšiu úroveň odmeny za vykonanú prácu v súvislosti s jeho právom na odmenu, ktorá mu zabezpečí dôstojnú životnú úroveň," zdôvodňujú poslanci Smeru.
Podrobnosti o spôsobe úpravy minimálnej mzdy a kritériách, na základe ktorých má dôjsť k úprave minimálnej mzdy, ustanoví zákon.
Udržateľnosť dôchodkového systému
Cieľom novely ústavného zákona je aj dosiahnuť, aby zmenami v prístupe k zabezpečeniu občanov na starobu nedochádzalo k postupnému oslabeniu ich práv na primerané hmotné zabezpečenie v starobe a k znižovaniu udržateľnosti systému dôchodkového zabezpečenia ako celku.

Preto poslanci navrhujú, aby boli v Ústave SR ukotvené základné piliere dôchodkového zabezpečenia.
"Primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia. Štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok," uvádza sa v návrhu ústavného zákona.
O návrhu mali poslanci hlasovať ešte na júnovej schôdzi. Hlasovanie však bolo presunuté na september kvôli viacerým nezhodám v koalícii.
Výhrady k návrhu mala od začiatku strana Most-Híd, jej poslanci mali pri utorkovom hlasovaní "voľnú ruku".
Na definitívne schválenie zmeny Ústavy SR je potrebná ústavná väčšina, teda aspoň 90 hlasov. Koalícia tak potrebuje aj hlasy opozície.
Z rokovania parlamentu:
- Niektorí dôchodcovia dostanú už štvrtýkrát jednorazový príplatok k vianočnému príspevku vo výške 12,74 eura. Parlament schválil pozmeňujúci návrh Erika Tomáša (Smer). Nárok na takýto vianočný príplatok k dôchodku budú mať tí penzisti, ktorých dôchodok je do dvojnásobku sumy životného minima, teda do 410,14 eura.
- Jasle po novom nebudú musieť plniť podmienku debarierizácie, ako im doteraz nariaďovala platná legislatíva. Parlament schválil novelu zákona o sociálnych službách, ktorú pripravili koaličné poslankyne Alena Bašistová (nezaradená), Magdaléna Kuciaňová (SNS) a Jana Vaľová (Smer). Novelou sa zmenia ustanovenia, ktoré upravujú činnosť jaslí, ako aj ustanovenia o podmienkach poskytovania finančnej podpory na spolufinancovanie vybraných druhov sociálnych služieb zo štátneho rozpočtu.
- Od januára budúceho roka by mala daň z pridanej hodnoty na vybrané ubytovacie služby klesnúť na 10 percent. Navrhuje to skupina poslancov koaličnej SNS v návrhu novely zákona o DPH, ktorý parlament pri utorkovom hlasovaní posunul do druhého čítania.
- Nové úpravy pravdepodobne čaká sociálne podnikanie. Do druhého čítania prešiel návrh opozičného hnutia OĽaNO. Podporili ho napríklad koaliční poslanci Smeru, ale aj niektorí zo SNS a Mosta-Híd.OĽaNO navrhuje spresniť a upraviť niektoré inštitúty s cieľom zlepšiť postavenie sociálnych podnikov a najmä uplatnenie znevýhodnených osôb a zraniteľných osôb na trhu práce.
- Mechanizmus zvyšovania minimálnej mzdy sa na Slovensku meniť nebude. Parlament odmietol návrh zákona z dielne nezaradených poslancov Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála.
- Firmy nebudú musieť zverejňovať, koľko platia mužom a ženám na rovnakej pracovnej pozícii. Poslanci odmietli návrh zákona o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou, ktorý predložili nezaradení poslanci Simona Petrík, Miroslav Beblavý a Jozef Mihál.
- Plénum odmietlo aj balík noviel Sme rodina, ktorými chcelo pomôcť rodinám.
- Neprešiel ani návrh novely zákona o banskej činnosti z dielne opozičnej SaS. Oblasť bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci v bani a vyšetrovanie mimoriadnych banských udalostí sa tak neupraví.
- Hypotekárne prázdniny pre rodičov sa na Slovensku upravovať nebudú. Poslanci odmietli novelu zákona o úveroch na bývanie z dielne opozičného hnutia OĽaNO.