BRATISLAVA. František Imrecze rezignoval z postu šéfa Finančnej správy SR. Zo svojej funkcie chce odstúpiť 1. októbra.
Oznámil to na konci rokovania Výboru Národnej rady SR pre financie a rozpočet, na ktorom poslancom vysvetľoval podozrenia z únikov na cle z dôvodu podhodnocovania dovozov tovaru z Ázie.
Pre túto kauzu colných podvodov, na ktorú upozornil Úrad pre boj s podvodmi (OLAF), môže Slovensko zaplatiť do európskeho rozpočtu viac než 300 miliónov eur.
Post ministra financií nevylúčil
"Finančná správa je neustále zaťahovaná do politického boja a škodí jej to. Ja politik nie som, nemám nástroje, aby som sa bránil proti politickej demagógii, ale hlavne to škodí inštitúcii a zamestnancom. Verím, že po mojom odstúpení budú mať zamestnanci väčší pokoj na prácu. Rozhodol som sa spontánne po rokovaní, potom ako prebiehalo," zdôvodnil Imrecze.
O Imreczem sa v kuloároch už dlhšie špekuluje ako o novom ministrovi financií.

Nahradiť by mal Petra Kažimíra, ktorý by sa mal podľa informácií denníka SME do konca roka presunúť na post guvernéra Národnej banky Slovenska.
Na otázku, či príjme ponuku na post ministra financií Imrecze povedal, že nevie odkiaľ ponuka príde.
"Teraz som sa rozhodol odstúpiť zo svojho postu, neviem čo bude ďalej a čo príde a neviem ako sa rozhodnem. Nemám po tomto odchode pripravený žiadny scenár," povedal Imrecze. Priamo prijatie ponuky na post ministra nevylúčil.
Napriek závažnej kauze Imreczeho ako Kažimírovho nástupcu podľa informácií SME členovia strany Smer nezavrhli.
Fico: Imrecze má potenciál
Predseda vládnej strany Smer-SD Robert Fico berie osobné rozhodnutie prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho o odstúpení na vedomie.
"Pre stranu má František Imrecze obrovský odborný a politický potenciál, ktorý máme záujem využiť," konštatuje Smer-SD v stanovisku pre médiá.
Podľa strany je nespochybniteľné, že Imrecze po nástupe do funkcie v roku 2012 dosiahol vo finančnej správe vynikajúce výsledky. "Po devastácií finančnej správy ľuďmi z okolia Ivana Mikloša, vytvoril z finančnej správy efektívny a fungujúci mechanizmus, ktorý okrem iného priniesol do štátneho rozpočtu o 3,7 miliardy eur navyše, oproti očakávaniam," zdôraznili sociálni demokrati.
Imrecze je podľa Smeur-SD v oblasti daní a ciel rešpektovaný na medzinárodnej úrovni. "Svojím rozhodnutím ochránil finančnú správu pred politikárčením zo strany médií a opozície," dodala strana.
Opozícia: Imrecze mal odísť už dávno
Opozícia víta, že sa František Imrecze rozhodol odísť zo svojej funkcie prezidenta finančnej správy.
"Máme za to, že pán Imrecze mal opustiť túto funkciu už pri prvých podozreniach a pochybeniach, ktoré sa s jeho osobou spájali už v minulosti. Budeme pozorne sledovať, či bude mať tento príbeh aj trestnoprávnu rovinu," vysvetlilo hnutie Sme rodina v stanovisku pre médiá.
Podľa hnutia OľaNO je však nutné, aby očista úradu pokračovala naďalej. Minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) by mal podľa OĽaNO trvať na odvolaní šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa.

"Po odhaleniach o obrovskom colnom podvode a po spoločnom tlaku opozície a médií konečne rezignoval Imrecze. Berieme to ako nevyhnutnosť, lebo na tomto poste dávno už nemal byť aj pre kauzu Bašternák," myslí si poslankyňa hnutia OĽaNO Veronika Remišová.
OĽaNO naďalej trvá na to, aby odstúpil aj Makó, pretože má podozrenie, že jeho blízka rodina podniká v oblasti hazardu, ktorého kontrola spadá pod daniarov. Obyčajní tiež upozornili na to, že podvody s clami sa začínajú opakovať.
"Ak bude šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy Makó, tak sa meno finančnej správy nepodarí očistiť," myslí si Remišová. Avizovala, že ak Makó na tomto poste zotrvá, opozícia bude zvažovať ďalší postup. Do úvahy pripadá pokus o odvolanie Kažimíra.
Podľa hnutia je na rade Kažimír, ktorý by mal v tejto veci konať. "Je nevyhnutné, aby očista finančnej správy pokračovala ďalej. Je zodpovedná za výber daní a je dôležité, aby v jej vedení sedel čestný človek," doplnil poslanec Eduard Heger.
Imrecze: Slovensko nemusí platiť 300 miliónov
Na rokovaní výboru Imrecze povedal, že Slovensko je pripravené sa pre odporúčania OLAF-u, aby Európska komisia pre podhodnotené dovozy od Slovenska vymáhala vyše 300 miliónov eur, súdiť.
"Slovensko nemá povinnosť zaplatiť sumu 300 miliónov eur a bude sa brániť maximálnym spôsobom, aby nezaplatilo ani euro a bude sa brániť súdnou cestou," povedal s tým, že momentálne Európska komisia žiadne peniaze v tejto súvislosti od Slovenska nevymáha.
Vysvetlenie Imreczeho
Podľa Imreczeho totiž nie je možné akceptovať štatistiky OLAF-u, ktoré sú stanovené na základe iba odporúčaných férových cien dovážaného tovaru z tretích krajín.
Slovensko navyše po roku 2014 tieto odporúčané ceny uplatňuje, čo viedlo k poklesu dovážaného tovaru a nárastu cien. Podľa prezidenta finančnej správy však ich uplatňovanie vedie aj k tomu, že finančná správa prehráva s dovozcami aj súdne spory, že aplikované minimálne ceny nezodpovedajú reálnej hodnote tovaru.
Zároveň doplnil, že napríklad Veľká Británia o tejto správe s OLAF-om vôbec nekomunikuje, pretože tieto kalkulácie nepovažuje za relevantné a je rovnako pripravená sa s Európskou komisiou súdiť.
Slovenská strana má však podľa neho snahu s OLAF-om komunikovať. Prvé pracovné stretnutie z posledných dní pritom podľa Imreczeho preukázalo, že OLAF pripúšťa relevantnosť argumentov slovenskej strany. Imrecze by sa mal so šéfom OLAF-u stretnúť 26. septembra.
Kritika opozície
Opoziční poslanci však prístup finančnej správy kritizovali. Poslanec za SaS Jozef Rajtár naznačil, že za vysokými podhodnotenými dovozmi z rokov 2013 a 2014 môže byť vtedajší šéf daňovej a colnej sekcie Daniel Čech. Ten totiž podľa Rajtára predtým pracoval práve v obchode s čínskym tovarom. Imrecze, ktorý už na Rajtára v súvislosti s OLAF-om jedno trestné oznámenie za ohováranie podal, označil tieto vyjadrenia za demagógiu.
Poslanec za OĽaNO Eduard Heger zase predstaviteľom finančnej správy pripomína, že colníci majú možnosti preverovať hodnotu dovážaného tovaru.Poslanec Miroslav Beblavý zase upozornil, že ceny dovážaného ázijského tovaru, ako aj jeho objemy na Slovensku od začiatku tohto roka opäť rastú.
Existuje preto podľa neho podozrenie, že sa podvody pri dovozoch textilu z Ázie opakujú. Nárast cien aj objemu pripustili aj predstavitelia finančnej správy.
Podľa Imreczeho to však do veľkej miery súvisí s tým, že dovozcovia reagujú na vývoj colných opatrení v jednotlivých krajinách a keď napríklad Maďarsko zavádza reštriktívne opatrenia pri dovoze, tie sa presúvajú aj k nám. Finančná správa však podľa neho na tento vývoj reaguje a upravuje svoje rizikové profily a situácia z rokov 2013 a 2014 sa už opakovať nebude.