BRATISLAVA. Poslanci NR SR prerokovali v druhom čítaní novelu zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh. Účelom poslaneckého návrhu strany Most-Híd je umožniť fyzickým osobám - nepodnikateľom súkromnú výrobu destilátu z vlastného ovocia pre vlastnú spotrebu podľa zákonom ustanovených podmienok.
K novele zákona bolo v druhom čítaní predložených viacero pozmeňujúcich návrhov. Poslanci o nej budú hlasovať vo štvrtok o 11:00.
Tradícia súkromného pálenia
Poslanecký návrh definuje súkromnú výrobu destilátu, súkromného výrobcu destilátu, ustanovuje podmienky súkromnej výroby destilátu (minimálny vek 18 rokov, vlastníctvo destilačného zariadenia spĺňajúceho ustanovené podmienky, zákaz použitia vyrobených destilátu na inú ako súkromnú spotrebu, maximálny objem vyrobených destilátu za jeden kalendárny rok), oznamovaciu povinnosť o držbe destilačného zariadenia a daňovú povinnosť.
Poslanci strany Most-Híd pri predkladanom návrhu poukazujú na tradíciu súkromného pálenia alkoholu na Slovensku, ktorá je populárna aj napriek svojej nelegálnosti.
"S týmto návrhom sme prišli kvôli tradícii na Slovensku, ktorá je ticho tolerovaná. Ľudia sa dožadujú odbornej právnej úpravy, aká je napríklad v susedných štátoch v Maďarsku alebo Rakúsku. Na Slovensku existuje dlhodobá tradícia súkromnej výroby destilátov z vlastného dopestovaného ovocia, ktorá je však legislatívne zakázaná. Napriek zákazu však k páleniu alkoholu fyzickými osobami na Slovensku dochádza aj dnes, a to nie v malom množstve. Chceme pomôcť týmto návrhom ľuďom, ktorí budú túto činnosť v pozitívnom slova zmysle legalizovať. Náš návrh nezruší úplne trestné stíhanie za túto činnosť, no dávame ľuďom možnosť na výber a to je pozitívne," povedal k novele poslanec NR SR za stranu Most-Híd Tibor Bastrnák.
Pozmeňujúce návrhy
Vláda na rokovaní 22. augusta súhlasila s novým znením zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh a o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, no navrhla pristúpiť k viacerým zmenám v pôvodnom návrhu na základe pripomienok Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Ministerstva financií SR, ktoré majú byť do novely zahrnuté.
Ministerstvo pôdohospodárstva SR k poslaneckému návrhu uviedlo, že v ňom vidí problém najmä v kontrole množstva vyprodukovaného alkoholu.
Peter Antal (Most-Híd) ako predkladateľ návrhu na základe pripomienok ministerstiev vystúpil v rozprave s pozmeňujúcim návrhom. V ňom boli podľa Antala zapracované aj niektoré pozmeňujúce návrhy, ktoré predložili aj poslanci NR SR Eva Antošová (SNS) a Martin Fecko (OĽaNO).
„Táto úprava prináša viacero spresnení a doplnení súkromnej výroby destilátu. Výslovne sa ustanovuje povinnosť súkromného výrobcu destilátu zabezpečiť destilačné zariadenie opatrené uzáverami tak, aby nedošlo k ich poškodeniu alebo odstráneniu. Dopĺňajú sa aj dôvody výmazu z evidencie súkromných výrobcov destilátu a dopĺňa sa aj výpočet priestupkov tak, aby colné úrady mohli efektívnejšie postihovať porušenie tejto úpravy,“ uviedol k pozmeňujúcemu návrhu Peter Antal.
Vyššia veková hraica
Okrem tohto pozmeňujúceho návrhu Eva Antošová z SNS navrhuje zvýšenie vekovej hranice súkromného výrobcu alkoholu na 21 rokov a dopĺňa, aby sa výroba destilátov neobmedzovala výlučne na vlastné dopestované ovocie, ale aby zahŕňala aj med z vlastnej produkcie.
Poslanec NR SR Martin Fecko (OĽaNO) požaduje cez pozmeňujúci návrh spresnenie v tom, aby ovocný sad, ktorý je vo vlastníctve súkromného výrobcu destilátu a má sa použiť ako miesto na súkromnú výrobu destilátu, bol aj vo faktickom užívaní tohto vlastníka. „Navrhovaným riešením je spresnenie návrhu zákona v tom smere, aby vlastník poľnohospodárskej pôdy, na ktorej sa má súkromne vyrábať destilát, bol zároveň jej faktickým užívateľom, t.j. aby tak neprišlo k sporom o to, kto má faktickú možnosť dotknutý poľnohospodársky pozemok využívať na účely súkromnej výroby destilátu,“ ozrejmil v predloženom návrhu Martin Fecko.
Združenie páleníc a liehovarov na výrobu destilátov na Slovensku, ktoré zastrešuje 216 pestovateľských páleníc, zásadne odmietlo návrh zmeny zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh, ako aj návrh zmeny zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov z dielne strany Most-Híd.
"Je takmer neuveriteľné, že v prvom čítaní prešli tieto navrhované zmeny hlasmi až 121 poslancov, ktorí si zrejme neuvedomujú celospoločenský negatívny dopad ich prípadného uvedenia do platnosti. Preto sme sa obrátili priamo na troch najvyšších ústavných činiteľov aj na pani ministerku pôdohospodárstva a ministra financií, aby toto nedomyslené a populisticky motivované konanie zastavili. Žiadame stiahnutie tohto návrhu zmien, pretože nimi nielenže dôjde k porušeniu práva EÚ, ale aj k priamej hrozbe rozmachu čierneho trhu s alkoholom," uviedlo pred časom združenie.