PARÍŽ. Rast globálnej ekonomiky už má za sebou svoj vrchol, vzhľadom na prehlbujúce sa obchodné spory a turbulencie na rozvíjajúcich sa trhoch.
Uviedla to vo štvrtok Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v najnovšej prognóze.
Podľa OECD tempo rastu globálnej ekonomiky dosiahne tento aj budúci rok 3,7 %.
To je síce mierne zrýchlenie oproti vlaňajším 3,6 %, ale v predchádzajúcej májovej prognóze ešte OECD počítala s expanziou svetovej ekonomiky v tomto roku o 3,8 % a v roku 2019 o 3,9 %.
Spomaľovanie
No vo štvrtok organizácia so sídlom v Paríži upozornila, že tempo jej rastu už prekonalo vrchol a začne sa spomaľovať.

Dôvodom je vývoj obchodu, ktorý bol v posledných rokoch motorom globálneho hospodárstva. Jeho rast sa tento rok spomalil na približne 3 % z 5 % v roku 2017, keďže napätie medzi Spojenými štátmi a ich hlavnými obchodnými partnermi ovplyvnilo dôveru a investície.
Napriek tomu, že Spojené štáty sú zdrojom obchodných treníc, ich ekonomické vyhliadky sú spomedzi najvyspelejších krajín OECD "najjasnejšie", a to vďaka zníženiu daní a vládnym výdavkom.
OECD ponechala svoju prognózu pre ekonomiku USA v tomto roku bez zmeny a očakáva jej rast o 2,9 %, ale znížila odhad pre budúci rok na 2,7 % z predchádzajúcich 2,8 %.
Clá ovplyvňujú USA
Skonštatovala tiež, že clá na dovoz do USA začínajú mať vplyv na najväčšiu svetovú ekonomiku. OECD odhaduje, že clá, ktoré už boli zavedené, zvýšia ceny na americkom trhu v priemere o 0,3 až 0,4 %, pričom ceny niektorých produktov môžu stúpnuť oveľa strmšie.
Napríklad ceny práčok v období od marca do júla vyskočili až o 20 %, zatiaľ čo vývoz áut z USA do Číny klesol o 40 %.

Organizácia vo svojej správe ďalej uviedla, že slabšia mena doteraz pomohla Číne, ktorá nie je členom OECD, absorbovať vplyv vyšších amerických ciel. Ponechala preto prognózy jej rastu na úrovni 6,7 % pre tento rok a 6,4 % pre budúci rok.
Stúpajúce úrokové sadzby v USA a silnejší americký dolár spôsobili ťažkosti rozvíjajúcim sa ekonomikám, ako sú Argentína, Brazília a Turecko. OECD preto znížila svoje predpovede pre tieto tri krajiny.
Pokiaľ ide o eurozónu, slabší zahraničný dopyt znamená, že jej hospodárstvo pravdepodobne nepodá taký výkon, ako OECD očakávala ešte v máji. Znížila preto odhad rastu eurozóny v tomto roku na 2 % z 2,2 % a v budúcom roku na 1,9 % z 2,1 %.