JAKARTA. Indonézsky prezident Joko Widodo vo štvrtok podpísal moratórium na rozvoj nových plantáží na produkciu palmového oleja a nariadil preskúmanie súčasných plantáží.
Moratórium má trvať tri roky, uviedla agentúra AP.
Producenti palmového oleja sú obviňovaní z ničenia životného prostredia a vykorisťovania zamestnancov.
Narušenie pôvodných lesov a práv občanov
Podľa jedného z vládnych úradníkov bolo toto rozhodnutie nutné, pretože mnoho plánovaných plantáží sa má nachádzať uprostred pôvodných lesov a je tiež potrebné objasniť zákonné práva dedinčanov a drobných poľnohospodárov.
Palmový olej sa vyrába hlavne v Malajzii a Indonézii. Používa sa na celom svete pri výrobe množstva produktov vrátane kozmetiky a potravín.

Je tiež veľkým zdrojom exportných príjmov pre obe krajiny, aj keď väčšina ziskov putuje na účty niekoľkých konglomerátov.
Podľa prezidentského príkazu musia všetky centrálne a provinčné vlády prehodnotiť udelené povolenia na založenie nových plantáží na pestovanie paliem produkujúcich palmový olej. Majú tiež prerušiť zriaďovanie nových plantáží, aby sa zamedzilo konfliktom.
Odvetvie palmového oleja je cieľom celosvetovej kampane ochrancov prírody a ľudských práv, ktorí tlačia na výrobcov, aby prestali nakupovať od výrobcov zapojených do odlesňovania a zneužívania ľudí.
Spoločný postup politikov a ochranárov
Výrub dažďových pralesov kvôli plantážam palmy olejnej a drevín na produkciu celulózy spôsobili tiež pokles populácie kriticky ohrozených orangutanov, ktorí voľne žijú iba v Indonézii a Malajzii.
V rámci boja proti producentom palmového oleja Európska únia zvažuje zákaz použitia palmového oleja v biopalivách.
Vplyvný Medzinárodný zväz na ochranu prírody (IUCN) však na začiatku roka uviedol, že zákaz nie je riešením, pretože iné rastlinné oleje vyžadujú až deväťkrát viac pôdy.
Podľa IUCN je potrebné spoločný a koordinovaný postup, vďaka ktorému by sa palmový olej stal zodpovedným a udržateľným odvetvím.