BRATISLAVA. Generálny riaditeľ Ryanairu Michael O’Leary sa stretol s eurokomisárokou pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenovou, aby prediskutovali prebiehajúci spor firmy s niektorými odborovými organizáciami.
Eurokomisárka po stretnutí vo vyhlásení uviedla, že šéfovi Ryanairu zopakovala, že podľa pravidiel EÚ sa zamestnanci riadia pracovným právom tej krajiny, v ktorej pôsobia, a nie právom krajiny, v ktorej je registrované lietadlo.
O čom by sa nemalo vyjednávať

"Rešpektovanie legislatívy EÚ nie je niečim, o čom by zamestnanci mali vyjednávať," konštatovala.
"Nie som proti Ryanairu alebo proti nízkonákladovému podnikateľskému modelu. Ale veľký úspech sprevádza veľká zodpovednosť," poznamenala eurokomisárka. Informuje o tom portál rte.ie.
Írska nízkonákladová letecká spoločnosť však podala sťažnosť Európskej komisii v súvislosti s tvrdením prepravcu, že personál konkurenčných aerolínií zasahuje do jeho rokovaní s odborármi.
Čo robí konkurencia
Ryanair opakovane vyhlásil, že zamestnanci konkurenčných prepravcov sa pokúšali mariť jeho vyjednávania s odborármi, čoho výsledkom sú štrajky. Podľa Ryanairu je cieľom takéhoto postupu zamestnancov konkurenčných firiem "deformovanie súťaže a zákazníckeho výberu na prospech tradičných aerolínií" a vyzval EÚ, aby to prešetrila.

V piatok Ryanair ruší 190 letov pre štrajk časti palubných zamestnancov v Španielsku, Belgicku, Holandsku, Portugalsku, Taliansku a Nemecku. Firma sa ospravedlnila približne 30 tis. zákazníkom, ktorých sa pravdepodobne štrajk dotkne.
Dodala, že viac ako 90 percent z 2 400 letov a zo 450 tis. zákazníkov sa piatkový štrajk nedotkne.
Ryanair medzitým zverejnil ponuku pre pilotov a palubný personál v Európe súvisiacu s otázkami rozpisu práce či transferov. Prepravca pritom uviedol, že chce rokovať s národnými odborovými zväzmi vo veľkých krajinách EÚ, v ktorých pôsobí.