BRATISLAVA. Keď dnes už bývalý prezident Finančnej správy František Imrecze nečakane zo svojej funkcie odstúpil, konal správne. Vyhlásil to v premiér Peter Pellegrini (Smer) v relácii RTVS Sobotné dialógy.
Imrecze odstúpil zo svojej funkcie po tom, čo vypukla kauza colných podvodov. Európska organizácia OLAF zistila, že Slovensko podľa jeho výsledkov zrejme bude musieť do európskeho rozpočtu platiť viac ako 300 miliónov eur.
„Teraz môže Finančná správa celú situáciu vysvetliť,“ rečnil Pellegrini v relácii, ktorú moderuje Branislav Dobšinský.
Finančná správa bude mať od pondelka nového šéfa - prezidentkou bude Lenka Wittenbergerová.
Kedy sa to dialo
Colné podvody sa podľa zistení OLAF diali v rokoch 2013 a 2014. Postup podvodníkov bol podľa organizácie jednoduchý. Loď z Číny doviezla tovar do nemeckého Hamburgu, kde ho naložili na kamión.
Odviezol ho na preclenie do iného členského štátu, kde sa hodnota tovaru mohla znížiť tak, aby vzniklo nižšie clo, čím sa ukrátil európsky rozpočet.
O 300 miliónov
- eur malo Slovensko ukrátiť európsky rozpočet cez colné podvody.
Podvodníci využívali najmä Veľkú Britániu, Slovensko, Česko, Francúzsko a Maltu.
Kým v prípade Veľkej Británie OLAF vyrátal stratu v rozpočte na 1,9 miliardy eur, v ostatných krajinách ide o viac ako 300 miliónov eur.
Presná suma je známa len za Slovensko. OLAF vyrátal, že ide o čiastku 302 miliónov eur.
„Slovensko nie je povinné zaplatiť nič, OLAF môže mať pochybnosti,“ rečnil premiér v RTVS.
Finančná správa už vymáha od špeditérov clo vo výške asi 200 miliónov eur. Z toho sto miliónov v správnych konaniach a sto v trestných veciach.
O aké konkrétne prípady ide, finančná správa ani polícia ich po vypuknutí kauzy nespresnili.
Čo bude s Imreczem
Keď Imrecze oznámil svoju rezignáciu vo štvrtok 20. septembra na Finančnom výbore parlamentu, viacerých členov Smeru to zaskočilo. Uvažovalo sa o ňom ako o nástupcovi aktuálneho ministra financií Petrovi Kažimírovi.

Ten údajne má zo svojej stoličky namierené na post guvernéra Národnej banky Slovenska. Tým je zatiaľ Jozef Makúch pričom funkčné obdobie mu má skončiť v roku 2021. Ten svoj predčasný odchod z funkcie nevylúčil.
„Aby sa NBS nedostala do politických sporov, uvažujem, či nie je lepšie pre centrálnu banku, aby tam bol stabilný guvernér. To si musím ešte ujasniť. Je to moja osobná zodpovednosť voči NBS,“ povedal Makúch.
V Smere však s Imreczem naďalej rátajú. Nie je vylúčený ani jeho návrat na post prezidenta Finančnej správy. Wittenbergerová jej bude šéfovať len šesť mesiacov, teda do konca marca.
„Ak sa vyjasnia okolnosti a on sa očistí, je jeho plným právom, aby sa mohol vrátiť naspäť alebo môže byť použitý na niečo iné,“ povedal Pellegrini.