BRATISLAVA. Podľa predsedu strany Smer Roberta Fica je veľká šanca, že parlament nakoniec schváli návrh ústavného zákona o zavedení stropu na dôchodkový vek.
Ako uviedol na utorkovej tlačovej besede, opozičné strany avizujú, že majú záujem urobiť v návrhu drobné zmeny.
Viac úľav pre ženy
"Bavíme sa predovšetkým o tom, že v prípade najmä žien, ktoré vychovali deti, aby sme dali ešte určité úľavy," povedal.
Predkladatelia návrhu ústavného zákona podľa Fica dostanú od neho a ministra práce Jána Richtera podnety a budú o nich rokovať s opozíciou.
"Teda ako by mohlo to ustanovenie vyzerať, pokiaľ ide o ďalšie úľavy pre ženy," tvrdí šéf Smeru.
Strop dôchodkového veku
"Lídri parlamentných politických strán stále hľadajú konsenzus pri zmene Ústavy SR, ktorá má zastropovať vek odchodu do dôchodku na 64 rokov," vyhlásil v utorok na pôde Ústavnoprávneho výboru NR SR jeho predseda Róbert Madej (Smer).

Samotná novela výborom neprešla, o jeden hlas sa totiž nenašla potrebná ústavná väčšina. Z koalície sa zdržal Peter Kresák (Most-Híd). Posledné slovo bude mať októbrové plénum.
"Je to čisto politický návrh, je to agenda strany Smer. Nemyslím si, že by sa do ústavy malo zasahovať tak často, ako to robí NR SR. Je to prejav neúcty. Teraz sa do nej zasahuje len s cieľom získania politických bodov, nie preto, že je potrebné niečo v ústave opraviť. Toto je čisto politická agenda," kritizoval návrh opozičný poslanec Ondrej Dostál (SaS).
Madej sa netají, že tento návrh je pre Smer dôležitý. "Novelizácií ústavy nebolo až tak veľa a doplnenie sociálnych práv si tú jednu novelu zaslúži. Z hľadiska toho, čo sa deje s dôchodkovými systémami vo svete, možno sa nájde naprieč politickým spektrom ústavná väčšina, ktorá dá tomuto návrhu za pravdu," podotkol.

Parlament v polovici septembra posunul do druhého čítania návrh ústavného zákona od poslancov za Smer, ktorým sa má na Slovensku zaviesť strop na vek odchodu do dôchodku.
Legislatívny návrh ohraničuje vek odchodu do dôchodku 64 rokmi.
Každý, kto vychoval dieťa, má mať právo na primerané zníženie maximálneho penzijného veku, a to "za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu".
Za posunutie návrhu do druhého čítania hlasovalo 93 poslancov, 29 bolo proti a 19 zákonodarcov sa zdržalo hlasovania.
Návrh ústavného zákona
Návrh podporili aj niektorí poslanci za stranu Most-Híd, spomedzi opozičných poslancov za hlasovali poslanci za hnutie Sme rodina a poslanci za ĽS Naše Slovensko.

Návrh ústavného zákona obsahuje aj ustanovenia o tom, že primerané hmotné zabezpečenie v starobe sa vykonáva prostredníctvom priebežne financovaného dôchodkového systému a systému starobného dôchodkového sporenia, ako aj o tom, že štát podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok.
Do návrhu ústavného zákona, ktorým sa má zaviesť strop na dôchodkový vek, vložili poslanci za Smer aj ustanovenia o minimálnej mzde.
V návrhu ústavného zákona sa uvádza, že "každý zamestnanec má právo, aby jeho odmena za vykonanú prácu nebola nižšia ako minimálna mzda".
Podrobnosti o úprave minimálnej mzdy návrh ústavného zákona ponecháva na obyčajný zákon.