BRATISLAVA. Slovensko má svoj akčný plán inteligentného priemyslu. Vládny kabinet na svojom stredajšom rokovaní schválil návrh plánu, ktorý pripravilo Ministerstvo hospodárstva SR (MH).
„Vďaka akčnému plánu chceme vytvoriť podmienky pre rozvoj slovenského priemyslu, ktorý bude reagovať na globálne digitalizačné trendy, s cieľom zvyšovať konkurencieschopnosť podnikov v záujme udržateľného rastu príjmov, zamestnanosti a kvality života,“ uviedol rezort hospodárstva.
Viaceré ústredné orgány štátnej správy na čele s ministerstvami hospodárstva, financií, školstva, práce a sociálnych vecí a úradom podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu by mali do konca roka 2020 aplikovať 35 opatrení, zameraných na rozvoj inteligentného priemyslu.
Opatrenia by sa mali dotknúť takmer 24 tisíc podnikov pôsobiacich na Slovensku.
„Cieľom akčného plánu je podpora pre priemyselné podniky, podniky služieb a obchodu, bez ohľadu na ich veľkosť, zameraná na vytvorenie lepších podmienok na implementáciu digitalizácie, inovatívnych riešení a zvýšenie konkurencieschopnosti znížením byrokratickej záťaže, úpravou legislatívy, definovaním štandardov, zmenou vzdelávacích programov a trhu práce, spolufinancovaním výskumu, či vytváraním Centier digitálnych inovácií a podobne,“ dodalo ministerstvo hospdárstva.
Prioritnými oblasťami pre naplnenie akčného plánu sú výskum, vývoj a inovácie, IT bezpečnosť, trh práce a vzdelávanie a štandardizácia a tvorba technických noriem.
„Štvrtá priemyselná revolúcia prináša viacero výziev, ale hlavne jedinečnú príležitosť zaistiť dlhodobú konkurencieschopnosť slovenského hospodárstva v globálnom konkurenčnom prostredí. Oblasti robotiky, automatizácie, digitalizácie a informačno-komunikačných technológií sú súčasťou domén stratégie výskumu a vývoja pre inteligentnú špecializáciu Slovenska. Vzniká teda potreba transformácie slovenskej ekonomiky reagujúcej na digitalizáciu priemyslu, s predpokladom naštartovania digitalizačného procesu, inovatívnych riešení a zvýšenie konkurencieschopnosti vo väčšine podnikov, ako aj potreba podporovať priemyselné podniky a podniky služieb a obchodu, bez ohľadu na ich veľkosť,“ konštatoval rezort hospodárstva.
Iniciatíva odborníkov z priemyslu Industry4UM víta a plne podporuje súbor opatrení pre digitálnu transformáciu priemyslu v podobe prijatého akčného plánu.
„Pre úspech projektu bude rozhodujúci, okrem vzájomnej interakcia rezortov, priemyselnej praxe, akademickej a vedeckej sféry, hlavne prenos koncepčných, metodických a realizačných návrhov z akčného plánu do praxe,“ podotkol zakladajúci člen odbornej iniciatívy zástupcov priemyslu Industry4UM Martin Morháč.
Súbor opatrení zahrnutý v akčnom pláne prišiel v hraničnom čase. „Akčný plán považujeme za základný predpoklad úspešnej transformácie slovenskej priemyselnej výroby. Pre sektor priemyselnej výroby ostávajú najväčšími výzvami opatrenia v oblasti vzdelávacieho systému, trhu práce, podpory a rozvoja vedy, výskumu a inovácií a nastavenie právnych rámcov a legislatívy pre uplatnenie transformácie,“ uzavrel Morháč.