TOKIO. Celosvetový dopyt po oceli prekonáva očakávania a porastie tento rok aj na budúci rok rýchlejšie.
Rast podporia najmä dopyt od takmer všetkých odvetví od výrobcov áut až po stavebníctvo.
Rizikom však zostáva súčasné napätie v medzinárodnom obchode, uviedlo v utorok Svetové združenie ocele (World Steel Association - WSA).
Dopyt potiahne hlavne Čína
Na tento rok združenie predpovedá rast dopytu o 3,9 percenta na 1,658 miliardy ton. Dopyt potiahne hlavne Čína, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom ocele.
V apríli WSA odhadol rast dopytu na tento rok o 1,8 percenta. Budúci rok tempo rastu spomalí na 1,4 percenta, to je ale aj tak dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim odhadom. Celkovo odhadli dopyt na 1,681 miliardy ton.

Oceliarsky priemysel, ktorého ročná hodnota predstavuje zhruba 900 miliárd USD (777,1 miliardy eur), je považovaný za meradlo zdravia svetovej ekonomiky.
WSA zastupuje viac ako 160 oceliarní, ktoré sa na celosvetovej produkcii podieľajú zhruba 85 percentami. V Číne má tento rok dopyt stúpnuť o šesť percent na 781 miliónov ton. Budúci rok má ale stagnovať kvôli absencii stimulačných opatrení.
Výhľad trhu ohrozuje napätie
Čína sa na celosvetovej výrobe i spotrebe ocele podieľa asi polovicou. Výhľad trhu však ohrozuje obchodné napätie, najmä medzi Spojenými štátmi a Čínou.
"Globálny dopyt po oceli čelí neistote kvôli napätiu v globálnom ekonomickom prostredí," uviedlo združenie WSA.
Neistotu prináša tiež odliv kapitálu z niektorých krajín, ako je napríklad Indonézia, podotýka agentúra Reuters.