BRATISLAVA. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora víta otvorenie celospoločenskej diskusie o osobitnom odvode pre obchodné reťazce.
Dôvodom je momentálna situácia v obchode a správanie sa niektorých obchodných reťazcov ku svojim dodávateľom potravín na Slovensku.
Reťazce zneužili obchodný priestor
“Všetky štandardné nástroje v poslednom čase, ktoré používali potravinári aj poľnohospodári, zlyhávajú. Preto vítame otvorenie tejto diskusie, pretože situácia je neudržateľná.
„
"Pozitívne vnímame otvorenie celospoločenskej diskusie vo vzťahu k situácii, ktorú máme pri predaji potravín a k stavu v obchodných reťazcoch. Je najvyšší čas na to, aby sme celospoločensky poukázali na to, ako sa správajú obchodné reťazce k svojim dodávateľom potravín na Slovensku," uviedol v stanovisku k odvodu predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.
"Po vstupe do EÚ sa dal obchodným reťazcom veľký priestor na podnikanie, ktorý postupne zneužili,“ doplnil Emil Macho.
Slovenské výrobky sú na pultoch v menšine

Diskusiu o dominantnom postavení reťazcov a prerozdeľovaní marže po približne pätnástich rokoch od vstupu Slovenska do Európskej únie komora víta. Osobitný odvod má podľa komory pomôcť najmä domácim potravinám.
„Slovenskí poľnohospodári a potravinári požadujú, aby sa postupne zvýšil podiel slovenských potravín na pultoch v obchodoch, pretože momentálne máme len žalostných 40 percent. Mali by sme sa priblížiť okolitým krajinám, kde je to zastúpenie omnoho vyššie, niekde aj na úrovni 80 percent," povedal Emil Macho.

"Všetky štandardné nástroje v poslednom čase, ktoré používali potravinári aj poľnohospodári, zlyhávajú. Preto vítame otvorenie tejto diskusie, pretože situácia je neudržateľná,“ dodal Macho.
Poslanci za Slovenskú národnú stranu predložili v októbri do Národnej rady SR zákon o osobitnom odvode obchodných reťazcov. Obchodné reťazce pôsobiace na Slovensku by mali od budúceho roka platiť osobitný odvod vo výške 2,5 percenta z ich čistého obratu.
Získané financie majú byť podľa SNS jedným z nástrojov na zabezpečenie trvalého dominantného postavenia domácich výrobcov na slovenskom trhu.