PRAHA. Iniciatíva 16 plus 1, teda spolupráca šestnástich krajín strednej a východnej Európy s Čínou, začína v Európskej únii vyvolávať politické napätie, pretože môže byť vnímaná ako alternatívne obchodné zoskupenie.
Zaznelo to v priebehu debaty Inštitútu pre politiku a spoločnosť, ktorý sa uskutočnil v rámci česko-čínskeho investičného fóra.
V EÚ je celkovo jedenásť z členských krajín platformy.
Inštitucionalizácia iniciatívy začína byť v EÚ vnímaná s veľkými rozpakmi, povedal výskumný pracovník Ústavu medzinárodných vzťahov Rudolf Fürst.
Je to bonus, nie oficiálna obchodná politika

Iniciatíva 16 plus 1 je iný druh nástroja, nesmie zasahovať do spoločnej obchodnej politiky EÚ voči Číne, uviedla Lucie Vondráčková z odboru obchodnej politiky ministerstva priemyslu a obchodu Českej republiky.
"Iniciatíva sumarizuje bilaterálne vzťahy s Čínou, prináša zjednodušenie kontaktov. Je to možnosť 'stretávať sa' s predstaviteľmi vybranej skupiny krajín," doplnila chargé d'affairs Veľvyslanectva SR v Číne Klára Jurčová.
"Je to bonus, ale nesmieme mať prehnané očakávania," podotkla.
Čína má záujem o transparentnú spoluprácu
Obchodný radca čínskej ambasády v Slovenskej republike Wang Ťing-sung upozornil, že na fóra iniciatívy sa pozývajú aj zástupcovia EÚ.
"Dúfam, že spolupráca bude pokračovať v duchu transparentnosti," poznamenal.
Debata sa uskutočnila počas posledného dňa Čínskeho investičného fóra, na ktorom sa v utorok na Pražskom hrade zúčastnilo vyše 700 hostí zo 14 krajín.
Po slávnostnom otvorení nasledovali panelové diskusie politikov, ekonómov a šéfov firiem. Na galavečeri sa zúčastnil český prezident Miloš Zeman a predseda predstavenstva čínskej spoločnosti CITIC Group Čchang Čen-min.