BRATISLAVA. Ministerstvo hospodárstva SR bude mať možnosť poskytovať dotácie aj pre oblasť elektromobility.
Taktiež budú mať po novom prístup k dotáciám na obnoviteľné zdroje energií malé a stredné podniky, ako aj samosprávy.
Podpora ochrany spotrebiteľa
Poslanci Národnej rady totiž definitívne schválili novelu zákona o poskytovaní dotácií v pôsobnosti ministerstva hospodárstva.
„Cieľom návrhu zákona je tiež zabezpečiť zosúladenie okruhu oprávnených žiadateľov o dotácie na podporu ochrany spotrebiteľa,“ informovalo ministerstvo hospodárstva.
Štítkovanie energeticky významných výrobkov
Parlament taktiež schválil návrh zákona o dohľade nad dodržiavaním povinností pri štítkovaní energeticky významných výrobkov.

Ten upravuje dohľad nad dodržiavaním povinností dodávateľa a predávajúceho pri sprístupňovaní energeticky významného výrobku na trh podľa európskeho nariadenia z minulého roku.
„Ďalšie podrobnosti a povinnosti pre konkrétny typ energeticky významného výrobku ustanoví Európska komisia v delegovaných priamo účinných nariadeniach,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR.
Z rokovania parlamentu:
- Garantovaná energetická služba umožní obnovu majetku vo vlastníctve verejnej správy, najmä budov. Inštitút garantovanej energetickej služby vo verejnom sektore bude možné využívať od 1. januára 2019. Počíta s tým novela zákona o energetickej efektívnosti z dielne Ministerstva hospodárstva, ktorú posunul parlament do druhého čítania.
- Systém podpory výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výroby (KVET) by mal byť viac trhovo orientovaný. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR preto pripravilo novelu zákona o podpore OZE a KVET, ktorú schválil parlament. Účinnosť by mala novela zákona nadobudnúť od 1. januára 2019.
- Na likvidáciu jadra, takzvaný zadný palivový cyklus, by malo mať Slovensko od budúceho roka viac peňazí. Parlament totiž definitívne schválil novelu zákona o Národnom jadrovom fonde, vďaka ktorej by sa prevádzkovateľom jadrových zariadení mali zvýšiť príspevky do fondu. Taktiež by sa mali zaviesť príspevky aj pre spoločnosti vlastniace jadrové zariadenia, ktoré nevyrábajú elektrinu. Národný jadrový fond by mal v rokoch 2019 až 2021 dostať od spomínaných subjektov navyše viac ako 31 miliónov eur.