BRATISLAVA. Aktualizovaná stratégia adaptácie SR na zmenu klímy sa snaží prepojiť scenáre a možné dôsledky zmeny klímy s návrhmi vhodných adaptačných opatrení.
V stredu ju schválila vláda.
Úlohou materiálu je najmä pre tieto opatrenia ustanoviť inštitucionálny rámec a zabezpečiť koordinačný mechanizmus.
Jedným z čiastkových cieľov, ktoré stratégia obsahuje, je napríklad budovanie inštitucionálnych kapacít na regionálnej a lokálnej úrovni a posilnenie postavenia samospráv v tomto procese.

Regionálne adaptačné stratégie a adaptačné stratégie veľkých miest majú totiž podľa materiálu potenciálne najvážnejšie dosahy na obyvateľstvo.
Aktualizovaná stratégia obsahuje aj hodnotenie adaptačnej politiky SR od apríla 2014 do apríla 2018. Jediným bodom, v ktorom podľa nej SR nedosiahla dostatočný pokrok, je monitoring a hodnotenie adaptácie. Veľmi dobrý pokrok, naopak, dosiahla v príprave podmienok pre adaptáciu.
Pôvodne mal aktualizovanú stratégiu envirorezort predložiť vláde do 30. apríla, požiadal o predĺženie termínu.
Akčný plán pre implementáciu stratégie má šéf envirorezortu László Sólymos vláde predložiť do 31. decembra 2020. Ďalšia aktualizácia stratégie by sa mala uskutočniť do 31. decembra 2025.

Vláda vzala na vedomie aj ústavný návrh koaličného Smeru, ktorý by mal dôchodkový vek na Slovensku zastropovať na 64 rokov.
V súčasnosti je v parlamente v druhom čítaní. Na definitívne schválenie však strana potrebuje ústavnú väčšinu, teda aj hlasy opozície.
Poslanci Smeru-SD navrhujú dať do ústavy formuláciu, že "vek potrebný na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe nesmie presiahnuť 64 rokov.
Za účelom podpory rodiny a materstva zo strany štátu každý, kto vychoval dieťa, má právo na primerané zníženie maximálneho veku potrebného na vznik nároku na primerané hmotné zabezpečenie v starobe".