WASHINGTON. Napriek pokroku pri znižovaní extrémnej chudoby, takmer polovica obyvateľov sveta žije z menej ako 5,50 USD (4,31 eura) denne, pričom aj v bohatších ekonomikách podiel chudobných stúpa.
Oznámila to v stredu Svetová banka.
Banka sa v správe, ktorú aktualizuje dvakrát ročne, pozerala na chudobu zo širšieho hľadiska, aby zistila, ktoré krajiny zaostávajú.
Nerovnomerný hospodársky rast
Podľa najnovších údajov sa podiel extrémne chudobných ľudí, ktorí musia vyžiť z menej ako 1,90 USD na deň, v ostatných rokoch ďalej znižoval.
Ale celkový počet chudobných na celom svete je stále "neprijateľne vysoký, pričom plody hospodárskeho rastu boli rozdelené nerovnomerne medzi regióny a krajiny".
Za dva roky sa z chudoby dostalo 68 miliónov osôb
Hoci bol rast globálneho hospodárstva v uplynulých rokoch pomalý, celkový počet ľudí žijúcich v chudobe klesol medzi rokmi 2013 a 2015 o viac ako 68 miliónov osôb.
Ide o "číslo zhruba ekvivalentné počtu obyvateľov Thajska alebo Spojeného kráľovstva", spresnila Svetová banka.

Napriek tomuto zlepšeniu banka na základe súčasných trendov v správe skonštatovala, že jej cieľ znížiť extrémnu chudobu na menej ako 3 percentá svetovej populácie do roku 2030 môže byť nedosiahnuteľný.
"Obzvlášť hrozivé sú zistenia, že v hŕstke krajín pevne zapúšťa korene extrémna chudoba a tempo znižovania chudoby sa čoskoro výrazne spomalí," píše sa v správe.
Počet chudobných, ktorí musia vyžiť maximálne z 5,50 USD denne, sa v rokoch 1990 až 2015 celosvetovo znížil na 46 percent zo 67 percent.
Ázia je na tom lepšie, kríza v subsaharskej Afrike
Banka už minulý mesiac oznámila, že extrémna chudoba klesla na 10 percent v roku 2015.
Vďaka rozmachu ekonomík Číny, východnej Ázie a Tichomoria tam došlo k poklesu miery chudoby na 35 percent, ale tento región pravdepodobne nebude pokračovať v znižovaní chudoby doterajším tempom, keďže sa rast globálnej ekonomiky zmiernil.
Zlou správou je, že sa chudoba zakoreňuje v subsaharskej Afrike, kde 84,5 percent obyvateľa stále žije z menej ako 5,50 dolára denne, píše sa v správe.
Svetová banka tiež varovala, že v mnohých krajinách chudobní nepociťujú vplyv solídneho hospodárskeho rastu.