BRATISLAVA. Aktuálny stavebný zákon nepozná pojem mobilný dom či dom z kontajnerov. V Česku to už pred šiestimi rokmi upravili tak, že do zákona presadili ich definíciu a určili podmienky schvaľovania.
Na Slovensku sa zákon vykladá rôzne. Úrady uvažujú aj o tom, či má mať mobilný dom stavebné povolenie alebo ŠPZ.
Mobilné domy sú na Slovensku rozšírenejšie ako tie kontajnerové. Ich cena sa začína na sume zhruba desaťtisíc eur. Umožňujú teda rýchle a lacné bývanie, využívajú sa aj ako chaty.
Je to vozidlo?
"Na osadenie a užívanie mobilného domu nie je potrebné stavebné povolenie," uvádza sa na stránke predajcu Mobilnedomy.sk.
Ďalšia stránka tvrdí, že mobilné domy spadajú do kategórie karavanových mobilných domovov a obytných vozidiel na voľný čas.
Mobilný dom je podľa predajcov len väčší karavan a na rozdiel od stavby nemá súpisné číslo, nie je pevne spojený so zemou ani so sieťami, keďže sa môže zapojiť do zásuvky ako každý iný spotrebič.

Mobilné domy sú napríklad súčasťou hotelového komplexu Villa Betula v Liptove. Úradníci vlastníkovi tvrdili, že pre ne treba vybaviť štátnu poznávaciu značku alebo stavebné povolenie. "Naša legislatíva v oblasti tohto je úplne v plienkach," hovorí Oliver Matuláni, konateľ firmy, ktorá domčeky vlastní.
"Po osobnej návšteve úradníkov u nás a po následnej ukážke, ako jednoducho ten dom premiestnim, trvali na svojom, že keď to nemá ŠPZ, nemôže to byť mobilné," vraví.
Ministerstvo výstavby však ešte v roku 2011 pri riešení jedného zo sporných prípadov vydalo usmernenie, podľa ktorého mobilný dom nie je to isté ako karavan a musí prejsť povoľovacím procesom podľa stavebného zákona.
Podľa ministerstva je totiž potrebné preveriť najmä umiestnenie a realizáciu takejto stavby z hľadiska dodržania súladu s územným plánom.
Hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká vysvetľuje, že hotový mobilný dom by už mal spĺňať všetky požadované parametre bytovej budovy. "Predmetom stavebného konania je rozsah prác súvisiacich s osadením mobilného domu na pozemku. Následne sa kolauduje na určený účel," vraví.
Bývanie v kontajneri
Menej rozšírené sú na Slovensku domy z lodných kontajnerov. Tie vyjdú lacnejšie, no na užívanie ich treba prestavať. Cena použitých kontajnerov sa pohybuje od 1500 do 2000 eur, nový vyjde od 3000 do 6000 eur.
Stavebný zákon hovorí, že "stavba je stavebná konštrukcia postavená stavebnými prácami zo stavebných výrobkov". Môže byť preto otázne, či je kontajnerový dom stavbou.
V Česku problém vyriešili ešte v roku 2012 jedinou vetou. Do zákona doplnili, že za stavbu sa považuje aj výrobok, ktorý plní funkciu stavby. Stavebné povolenie tam mobilné a kontajnerové domy nepotrebujú, stačí im územné rozhodnutie, územný súhlas alebo verejnoprávna zmluva.

V bratislavskej Karlovej Vsi aktuálne riešia problém s kontajnerovým komplexom, ktorý slúži ako kaviareň, výdajňa internetového obchodu a ateliér. Stavebný úrad ho označil za čiernu stavbu, majitelia Kleinertovci totiž o povolenia nežiadali s tým, že nejde o stavbu. Žiadosť podali až dodatočne.
„Pre nejasný výklad zákona úrad dospel k inému záveru ako staviteľ,“ hovorí dizajnérka Dana Kleinert. Úradu sa však vopred neopýtali, či povolenie potrebujú.
"Ak vlastník lodného kontajneru ho chce užívať ako bytový dom, musí ho najprv prestavať tak, aby spĺňal požiadavky bytovej budovy. Na túto prestavbu potrebuje stavebné povolenie," tvrdí hovorkyňa ministerstva výstavby. Tento prestavaný výrobok sa potom podľa nej musí skolaudovať na nový účel bytovej budovy.

Škôlka z kontajnerov
Bratislavská časť Ružinov pred dvoma rokmi zvažovala, že využije lodný kontajner na zvýšenie kapacity jednej zo škôlok. Rátali pritom s vybavovaním stavebného povolenia. "Prístavba škôlky aj z lodných kontajnerov si vyžaduje minimálne stavebné povolenie," povedala hovorkyňa Ružinova Jana Pôbišová.
Dodala, že podľa zákona je stavbou stavebná konštrukcia, ktorá je pevne spojená so zemou, alebo ktorej osadenie si vyžaduje úpravu podkladu.
Nápadu sa v Ružinove vzdali, lebo to neodporučili hygienici. Upozornili, že kontajnery boli vyrobené v Číne z neznámych materiálov a škôlka v nich by nespĺňala ani viaceré priestorové normy.
Stavebné povolenie spomínajú aj autori projektu kontajnerového domu v Kyselici pri Dunajskej Strede. "Kontajnerový dom v Kyselici - rodinný dom z lodných kontajnerov je v našom prípade navrhnutý tak, že je napojený na inžinierske siete, tým je spojený so zemou," povedal architekt Marek Pavlech.
Ateliér na svojom webe píše, že na jednoduchý kontajnerový dom stačí asi 30-tisíc eur, je mobilný, no je otázne, či ide o zdravé bývanie. Preto ho odporúčajú skôr na rekreáciu.
