BRATISLAVA. Investičná skupina Penta a jej Privatbanka informovali, že nevyplatia tridsať zmeniek v súhrnnej hodnote 10,7 milióna eur, ktoré pôvodne vystavila firma Penta Funding trestne stíhanému podnikateľovi Marianovi Kočnerovi.
Nie je známe, kde sa teraz zmenky nachádzajú a kto je ich majiteľom. Prokuratúra zablokovala vyplatenie zmeniek Kočnerovi, ale nezaistila ich v papierovej podobe.
Pri zmenkách je práve tá kľúčová, pretože zmenky sa prevádzajú tak, že sa meno nového majiteľa pripíše na ich zadnú stranu, podpis sa neoveruje, netreba na to svedkov a ani to netreba evidovať do žiadneho registra či elektronického systému.
Penta zmenky nevyplatí

Kočner teda môže zmenky prepísať na známych alebo rodinu, Penta by im potom musela peniaze vyplatiť, čím by trestne stíhaný podnikateľ obišiel zaistenie majetku.
V utorok na to upozornil denník SME.
„Privatbanka zároveň prijala rozhodnutie, že v prípade predloženia zaistených zmeniek ich neprijme na plnenie a to ani v prípade, že predložené splatné zmenky budú rubopisom (na zadnej strane, pozn. red.) prevedené na tretiu osobu,“ píše sa v spoločnom stanovisku skupiny Penta a Privatbanky.
Znamená to, že ak medzičasom Kočner zmenky previedol na známych a rodinu, a tí prídu do banky pre peniaze, Penta im ich nevyplatí.
Zmenky sa pritom nedajú vyplatiť skôr, než nastane ich splatnosť. Kedy sú Kočnerove zmenky splatné, Penta nepovedala. Známa je splatnosť iba jednej zmenky a tá nastane v roku 2021.
Banka zároveň tvrdí, že „v súčasnosti aktívne koordinuje svoj postup s dozorujúcou prokurátorkou“.
Zaistený majetok
Prokuratúra zaistila Kočnerov majetok v súvislosti s vyšetrovaním fiktívnych prevodov hotelov na Donovaloch, cez ktoré mal zinkasovať neoprávnenú vratku DPH vo výške 8,3 milióna eur.
Zmenky za 10,7 milióna eur sú najhodnotnejší zaistený majetok, ale nie je známe, kde sa teraz nachádzajú. Marian Kočner si ich po vystavení z banky vzal.
Okrem zmeniek má Kočner zaistených niekoľko nehnuteľností vrátane vily na Donovaloch a domu v Bernolákove, a hotovosť na účtoch v bankách. Prokuratúra mu zatiaľ nezaistila drahé autá a ani podiely vo firmách, cez ktoré vlastní ďalšie hodnotné nehnuteľnosti.
Privatbanka hovorí o štandardných službách
Privatbanka zároveň odmieta podozrenie, že Kočnerovi pomáhala pri jeho trestnej činnosti.
„Táto soba si vo vzťahu k Privatbanke plnila všetky povinnosti a banka jej poskytovala štandardné služby. V čase, kedy banka poskytovala tejto osobe svoje služby, banka nedisponovala žiadnou informáciou a už vôbec nie informáciou od orgánov činných v trestnom konaní o tom, že by sa táto osoba dopúšťala páchania trestnej činnosti,“ píše sa v stanovisku.
Privatbanka tvrdí, že „rozsah a druh služieb, ktoré banka tejto osobe poskytovala, jej navyše nedávajú žiadny dôvod domnievať sa, že by služby banky mohli akokoľvek súvisieť so skutkami, za ktoré je táto osoba trestne stíhaná“.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry pritom upozornil na neštandardný úver pre firmu Reality Fond, ktorú ovláda Kočnerov známy a cez ktorú prebiehalo tunelovanie firmy Technopol Servis.
Privatbanka v tomto prípade poskytla úver novozaloženej firmy Reality Fond vo výške päť miliónov eur, za ktoré ručila karibská firma Midas Investments blízka Kočnerovi.
Midas za úver ručil hotovosťou vo výške päť miliónov eur, ale tieto peniaze boli tie isté, ktoré Privatbanka pôvodne poskytla Reality Fondu ako úver.
„Vo svojej podstate išlo od počiatku o dôkladne premyslené a formálne prepracované kroky špekulatívneho charakteru, ktorých jediným cieľom bolo bez vynaloženia podstatnejších nákladov vytvoriť pohľadávku a vytvoriť tak možnosť vo vhodnom čase definitívne a nezvratne scudziť nehnuteľnosti,“ opisuje prokurátor transakciu, pri ktorej kočnerovcom pomohla Privatbanka.