WASHINGTON. Americký prezident Donald Trump stupňuje kritiku na adresu americkej centrálnej banky (Fed).
Na otázku, čo predstavuje najväčšie riziko pre americkú ekonomiku, denníku The Wall Street Journal (WSJ) v utorkovom rozhovore povedal, že je to práve Fed.
Trump chce prístupné pôžičky
Trump vyčíta Fedu príliš rýchle zvyšovanie základnej úrokovej sadzby a jej šéfovi Jeroma Powellovi to "v podstate robí radosť".
Trump, ktorý by rád videl nízke úrokové sadzby, aby si firmy mohli lacno požičiavať, Powella do funkcie sám vymenoval.
Na otázku, či oľutoval svoju voľbu, prezident odvetil, že na takéto hodnotenie je príliš skoro, ale že "možno áno".
"Zakaždým keď sa nám niečo podarí, zvýši úroky," posťažovala sa hlava Spojených štátov na predsedu Rady guvernérov Fedu.
Centrálna banka naposledy zdvihla základnú úrokovú sadzbu koncom septembra. Bolo to o štvrť percentuálneho bodu do rozpätia 2,0 až 2,25 percenta.
Zároveň vo vyhlásení dodala, že do konca tohto roka plánuje zvýšiť úroky ešte raz a budúci rok prikročí k trom zvýšeniam.
Trumpovi predchodcovia Fed nekomentovali
Dvíhať úrokovú sadzbu začal Fed už počas pôsobenia Powellovej predchodkyne Janet Yellenovej v roku 2015. Predtým ju niekoľko rokov držal na minime kvôli dopadom finančnej krízy.

Úlohou Fedu je usilovať o nízku infláciu a nezamestnanosť. Miera nezamestnanosti v USA je na najnižšej úrovni za posledných takmer 50 rokov a medziročný rast spotrebiteľských cien v auguste spomalil na 2,7 percenta z júlových 2,9 percenta.
Podľa súčasného šéfa Fedu a mnohých ďalších ekonómov teda už nie je nutné ekonomiku stimulovať rekordne nízkymi sadzbami.
Prezident Trump má však iný názor. Trump už skôr uviedol, že Fed "sa zbláznil" a je "mimo kontroly".
Kritici sa obávajú, že kvôli pokračujúcej kritike zo strany hlavy štátu investori stratia dôveru v odhodlanie Fedu riadiť infláciu.
Trumpovi predchodcovia v úrade prezidenta politiku Fedu nekomentovali na znamenie rešpektu k nezávislosti tejto inštitúcie, pripomenul spravodajský server BBC.