BRATISLAVA. Opozičné hnutie OĽaNO a strana SaS sa plánujú pre zákon o energetike, ktorý okrem iného zabraňuje odpájať sa bytovým domom od centrálnych zdrojov tepla (CZT), obrátiť na Ústavný súd SR.
Oznámili to v stredu na brífingu poslanci Národnej rady (NR) SR Eduard Heger (OĽaNO) a Karol Galek (SaS).
Ústavný súd už naznačil protiústavný stav
S cieľom podania podnetu na Ústavný súd začínajú podľa Hegera v NR SR zbierať podpisy poslancov.
"Iniciujeme podanie na ústavný súd na preskúmanie ústavnosti tohto stavu. Myslíme si, že tento stav nie je ústavný, nedochádza tu k rovnosti príležitostí, rovnosti šancí pri podnikaní. Toto vyplynulo aj z našej komunikácie v minulosti na túto tému s ústavným súdom, ktorý poukázal na protiústavný stav. Preto sme takéto podanie pripravili a momentálne zbierame podpisy na podporu podania," povedal Heger.
Nikto nemôže držať zákazníka v zajatí
Podľa neho by mali mať rovnakú šancu v podnikaní aj tie subjekty, ktoré sa uchádzajú o dodávanie tepla pre bytové domy.

"Aby sa nemohlo stať to, že CZT, ktoré môžu byť technicky zastarané alebo neefektívne, a teda drahé, by držali v zajatí zákazníkov-obyvateľov, ktorí chcú mať lacnejšie teplo, ale nemôžu, lebo sa nemôžu odpojiť," upozornil.
Súčasný zákon o energetike podľa Hegera sa taktiež stavia macošsky k ochrane vlastníctva.
"Ak teda vlastním byt, tak by som mal mať možnosť rozhodnúť sa, kto a ako ho bude vykurovať alebo či si vykurovanie nezabezpečím sám," podotkol poslanec NR SR za OĽaNO.

"Zákon proti teplárenskému nevoľníctvu sme do parlamentu predkladali celkom piatykrát," informoval Galek s tým, že novelu zákona o energetike z diele SaS plénum NR SR v utorok (23.10.) neschválilo.
"V slobodnej spoločnosti je podľa neho absurdné, aby podnikatelia mohli zakazovať vznik vlastnej konkurencie. Reálnym dosahom (tohto stavu) je prehlbovanie energetickej chudoby na Slovensku," dodal poslanec NR SR za SaS.