BRATISLAVA. Krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) spolu s Chorvátskom a Bulharskom sa chcú rozprávať s Európskou komisiou aj o čo najväčšom zjednodušení pravidiel čerpania európskych prostriedkov.
Ďalej chcú, aby členské štáty mohli čo najviac tieto peniaze prispôsobovať podmienkam v regiónoch.
Po rokovaniach šéfov rezortov zodpovedných za eurofondy z krajín V4, Bulharska, Rumunska, Chorvátska a Slovinska to v stredu uviedol vicepremiér pre investície a informatizáciu Richard Raši.
Návrh na zmeny DPH aj času na čerpanie
Spoločné vyhlásenie zašlú Európskej komisii. Vicepremiér pripomenul, že Európska komisia predložila 80 opatrení na čerpanie europeňazí. Krajiny tiež podporujú, aby sa kládol väčší dôraz na dosiahnutý výsledok a nie na formality.

Zmenu by chceli dosiahnuť aj v téme oprávnenosti DPH, pravidle dĺžky dočerpania eurofondov N+3, a rokovať chcú o miere spolufincovania.
Existuje návrh zníženia spolufinancovania zo strany EÚ zo súčasných 85 percent na 70 percent, čo by znamenalo zvýšenie príspevkov od štátov a problém pre tie prijímateľské krajiny, ktoré nemajú dostatok financií, vysvetlil Raši.
Zároveň avizoval, že v novembri by sa mal konať v Bratislave summit o kohéznej politike na úrovni premiérov. Podpredseda vlády verí, že sa podarí schváliť rozpočet pred voľbami na jar 2019.
Kohézia zostáva jedným z najväčších projektov EÚ
Prítomná bola eurokomisárka pre regionálnu politiku Corina Cretuová.
"Kohézna politika je jedným z najväčších projektov EÚ," povedala s tým, že táto politika pomáha modernizovať hospodárstvo na Slovensku. Európska komisia v návrhu rozpočtu na roky 2021 až 2027 predstavila opatrenia na zjednodušenie procesov.

"Snažili sme sa prísť s realistickým rozpočtom, ktorý bude čo najviac pomáhať politike súdržnosti," uviedla.
Napriek brexitu sa podarilo podľa nej dosiahnuť návrh rozpočtu a dodala, že EÚ bude musieť dať financie na obranu a bezpečnosť, s čím sa v minulosti nepočítalo.
O zmene miery spolufinancovania povedala, že je to návrh a pôvodný pomer 70percent (EK) a 30 percent (štáty) platil pred svetovou krízou a ekonomická situácia sa zmenila.