PEKING. Obchodná výmena medzi Slovenskom a Čínou má dlhodobo stúpajúci trend s perspektívou rastu aj do budúcnosti.
V uplynulom roku importovali z Číny na Slovensko tovar v celkovej hodnote 5,2 miliardy eur. Naopak, Slovensko exportovalo do Číny tovar v celkovej hodnote 1,2 miliardy eur.
Uviedol to hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano s tým, že záujem slovenských podnikateľov o Čínu prudko rastie.
Pre Slovensko je Čína jeden z najdôležitejších obchodných partnerov v Ázii.
V exporte dominuje automobilový priemysel
Hlavnými obchodovanými položkami v slovenskom vývoze podľa rezortu hospodárstva aj naďalej zostávajú automobily, strojárske produkty, automobilové diely, strojné zariadenia, elektronika a elektronické výrobky, ale aj výrobky textilného a obuvníckeho priemyslu najmä v oblasti dovozu.
Ministerstvo poukazuje na prudký rast záujmu slovenských podnikateľov o Čínu.
"Mnohé firmy majú s podnikaním v Číne pomerne bohaté skúsenosti, čo sa prejavuje postupným rastom nášho vývozu do tohto teritória," uviedol Stano.
Vytváranie spoločných podnikov
“Čínski investori majú záujem prakticky o všetky odvetvia slovenského hospodárstva. Na základe publikovaných údajov NBS ohľadom priamych zahraničných investícií z roku 2016 pôsobí na Slovensku 17 čínskych spoločností.
„
Medzi perspektívne oblasti slovenského vývozu do Číny patria strojárenský priemysel, ochrana životného prostredia, potravinársky priemysel, spoločné podnikanie na tretích trhoch a rozvoj vyšších foriem vzájomnej spolupráce, ako je vytváranie spoločných podnikov či účasť slovenských firiem a organizácií na spoločných projektoch EÚ v Číne.
Rezort uvádza, že podľa aktuálnych údajov Národnej banky Slovenska (NBS) priniesli firmy z Číny na Slovensko priame zahraničné investície v celkovej hodnote približne 9,1 milióna eur, čím sa Čína umiestnila na 40. mieste.
"Treba však zdôrazniť, že čínske investície prúdia na Slovensko aj prostredníctvom iných podnikateľských subjektov a z iných krajín," doplnil hovorca.
Záujem o všetky odvetvia

Podmienky pre investovanie na Slovensku sú podľa ministerstva pre čínske spoločnosti rovnaké ako pre všetky ostatné štáty vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO).
"Čínski investori majú záujem prakticky o všetky odvetvia slovenského hospodárstva. Na základe publikovaných údajov NBS ohľadom priamych zahraničných investícií z roku 2016 pôsobí na Slovensku 17 čínskych spoločností," konštatoval.
Podľa štatistík zamestnávajú spolu vyše 1000 zamestnancov.
Hodvábna cesta cez Slovensko
Politici sa zhodujú, že pre Slovensko je spolupráca s Čínou dôležitá - v hre je aj projekt novej Hodvábnej cesty.

Premiér Peter Pellegrini povedal, že Slovensko by sa malo snažiť o to, aby táto cesta viedla aj cez jeho územie.
Čína predstavila projekt novej Hodvábnej cesty v roku 2013. Jeho cieľom je prepojenie Číny na pevnine aj na mori s krajinami v juhovýchodnej Ázii, Strednej Ázii a na Blízkom východe, v Európe a Afrike.
Presnejšie by mala spojiť 65 krajín s približne 4,4 miliardami obyvateľov, ktoré sa podieľajú zhruba na 40 percentách výkonu globálnej ekonomiky.
Problematike novej Hodvábnej cesty sa bude na prelome októbra a novembra venovať medzinárodná konferencia v čínskej provincii Chaj-nan.