BRATISLAVA. Zvýšenie finančných limitov pre zákazky s nízkou hodnotou vo veľkej novele zákona o verejnom obstarávaní neznamená, že podnikatelia nebudú mať možnosť o zákazku súťažiť a že sa o nej nedozvedia.
Úrad pre verejné obstarávanie to zdôraznil v spoločnom vyhlásení so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) k zodpovednému verejnému obstarávaniu.
Vyhlásenie podpísali predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák a predseda ZMOS-u Michal Sýkora.
"Práve aktivity, ktoré úrad vyvinie nad rámec zákona, povedú k tomu, aby bola zabezpečená súťaž medzi jednotlivými ponukami, ako aj ich informovanosť o verejných obstarávaniach spádajúcich do tejto kategórie," uviedol Úrad pre verejné obstarávanie v spomínanom vyhlásení.
"Úrad rovnako upozorňuje, že všetky zistené pochybenia pri aplikácii novely zákona o verejnom obstarávaní dôsledne preskúma s možnosťou ich postúpenia na Najvyšší kontrolný úrad, Protimonopolný úrad a na Generálnu prokuratúru SR," dodal úrad.
Rýchlejšie bežné nákupy
Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú Národná rada SR schválila 16. októbra, nadobudne účinnosť 1. januára 2019.
Tá po rokoch podľa ZMOS vytvára možnosti pre skvalitňovanie života občanov, pre podporu regionálnej zamestnanosti a umožňuje tiež rýchlejšie zabezpečovanie tých najbežnejších nákupov, ktorými sa častokrát uspokojujú tie najakútnejšie potreby občanov.
Neoprávnená kritika starostov
Práve tieto nákupy sa stali predmetom ostrej kritiky mimovládnych organizácií, zamestnávateľov, podnikateľov a obchodných komôr.

"Na jednej strane rozumieme argumentom, ktoré kritici novelizačného bodu, týkajúceho sa zvýšenia limitov pre zákazky s nízkou hodnotou, používajú na zdôraznenie potreby zverejňovania tejto skupiny verejných nákupov, no na druhej strane sa nás táto kritika dotýka," upozornil ZMOS.
"Nie je totiž správne, aby sa na všetkých tých, ktorí prerozdeľujú verejné zdroje automaticky pozeralo ako na tých, ktorí chcú tento novelizačný bod zneužiť. A nie je správne ani vytvárať o starostoch, primátoroch a ďalších verejných obstarávateľoch takýto dojem a vsugerovávať ho verejnosti," vyplýva z vyhlásenia.
Úrad pre verejné obstarávanie a ZMOS zároveň vyjadrili pripravenosť na poskytnutie kvalitnej metodickej a vzdelávacej podpory verejným obstarávateľom a otvorenosť voči komunikácií s médiami, tretím sektorom, laickou i odbornou verejnosťou s cieľom zvýšiť informovanosť kontrolného orgánu aj členov združení o tom, ako je novela zákona o verejnom obstarávaní uplatňovaná v praxi.
Samosprávne kraje aktívne spolupracujú
Združenie samosprávnych krajov SK8 očakáva, že zvýšenie limitov pre zákazky s nízkou hodnotou a určenie dolného limitu pre zákazky, na ktoré sa zákon o verejnom obstarávaní nevzťahuje, prispejú k zjednodušeniu každodenného života samosprávnych krajov a najmä množstva organizácií v ich zriaďovateľskej pôsobnosti.
Tie často nemajú kapacity ani potrebné odborné znalosti z oblasti verejného obstarávania. SK8 priznáva, že pre mnohé individuálne zlyhania v minulosti verejnosť citlivo vníma akékoľvek zjemňovanie právnych noriem pre narábanie s verejnými zdrojmi a rozumie kritike týchto úprav.
"Jednotlivé samosprávne kraje zároveň aktívne komunikujú s Úradom pre verejné obstarávanie a vítajú úlohu úradu ako gestora transparentného verejného obstarávania. Zamestnanci samosprávnych krajov, zodpovední za problematiku verejného obstarávania, intenzívne pracujú na tom, aby procesy verejného obstarávania boli čo najeefektívnejšie, nezviazané zbytočnou byrokraciou, a to všetko pri zachovaní maximálnej transparentnosti a preskúmateľnosti procesov," uviedol podpredseda SK8 za oblasť verejného obstarávania Ján Lunter.