Vianočné sviatky sú z roka na rok obyčajnejšie a z pôvodných niekoľkodňových osláv plných prekvapení v kruhu rodiny nezostalo takmer nič. Ani oslavy, ani prekvapenia, ani rodina. Jednoducho, nie je čas mať čas a zastaviť sa. Už je to len hŕŕ, povedz mi, čo chceš a ja ti poviem, či ti to kúpim. Pritom zastaviť sa nie je nikdy viac potrebné ako na Vianoce.
Uvedomili si to aj v Novom Meste nad Váhom, kam sa zo Severného pólu presťahoval Ježiško, Santa Claus aj Ded Moroz. Ručne tam vyrábajú listy vo viacerých jazykoch a posielajú ich deťom i dospelým na Slovensku, v Čechách, Amerike, Nemecku, Francúzsku, Anglicku, Írsku, Rusku i Taliansku.
List od Ježiška však má obmedzené kapacity. Za jeden deň dokážu vyprodukovať 600 listov a posielajú ich do polovice decembra.
V nezmenenej podobe prežije tisícročia
Pred štyrmi rokmi skrsla Igorovi Čordovi a Marekovi Bendíkovi myšlienka vyrábať listy od Ježiška a posielať ich deťom.
V roku 2014 poslali prvých 500 listov, avšak považovali ich za príliš obyčajné. Klasický kancelársky papier vymenili za ručne robený a okrem neho začali používať aj recyklované obálky a voskové pečate.
„Chceli sme to urobiť autentickejšie, akoby to naozaj vyrábal Ježiško. Preto sme upustili od jednoduchšej cesty a vymysleli si vlastné postupy aj technológie,“ prezrádza Čorda.
Pri razení pečatí používali na roztápanie vosku zapaľovače, avšak viaceré sa im rozpustili v rukách. Preto ich nahradili za tavnú pištoľ.
Vymeniť museli aj klasickú tlačiareň, do ktorej keď vložili ručne robený papier s miernymi chĺpkami na povrchu, do týždňa sa pokazila. Preto ju nahradili vlastnou tlačiarňou, ktorú si sami vyvinuli.
Igor Čorda prezradil, ako vyzerá výroba Listov od Ježiška krok po kroku, aj ako sa ručne vyrába papier, ktorý v nezmenenej podobe prežije tisícročia. Dodnes sa vyrába z rovnakých materiálov, aké používali starí Číňania pred viac ako 2000 rokmi.
Keď robili odborníci rozbor starého čínskeho papiera, našli v ňom všetko od námorníckeho lana až po kusy šiat, no najmä bavlnu, konope a ľan. Práve bavlnený odpad, teda krátke bavlnené vlákna, sa základom papiera, na ktorý sa tlačia aj Listy od Ježiška.
1. Kontrola technológií
Na začiatku sezóny treba ako prvé skontrolovať všetky raznice a tlačové hlavy na tlačiarni, aby mohli na začiatku septembra už začať riešiť prichádzajúce Vianoce. Prvé listy totiž posielajú na konci októbra.

Papier sa vyrába z bavlny, konope a ľanu. V ručných výrobniach papiera je pomer týchto prímesí rôzny, zákazník si preto môže vybrať.
Na spracovanie jednoročných dostupných rastlín ako bavlna pritom nie sú potrebné žiadne chemické pokusy, dajú sa spracovať na prírodnej báze. Bavlna navyše nekomunikuje s prostredím, preto na rozdiel od papiera z dreva po rokoch nezožltne.
2. Mletie a čerpanie bavlny
Celý proces posielania Listov od Ježiška začína ručnou výrobou papiera. Najskôr melú nespracovanú bavlnu, ktorá je biela ako čerstvo napadnutý sneh, a potom ju ručne čerpajú.

Znamená to, že sa masa z bavlny zmieša s vodou, pričom o hustote zmesy rozhoduje to, aké hárky papiera chce papiernik vyťahovať. Ten papier nenalieva naberačkou ani nevalcuje, ale čerpá pomocou sita.
Sito z bronzového drôtu je ručne tkané na stroji, na akom sa tkajú aj šaty a je vsadené do rámu. Majster ním len načrie do kade s masou a jemnými pohybmi trasie. Vtedy majú vlákna čas postáť a urobiť pevnú väzbu. Vlákno zostane hore a voda odtečie spodkom sita.
3. Ležanie na gauči
Po vyťažení papiera je potrebné vysušiť ho. Akonáhle sa rám oddelí od sita, hárky papiera sa vygaučujú na gauč, teda na stolček s vlneným filcom, keďže vodu najlepšie saje čistá vlna.
Takto majster vyklápa hárky papiera na stolček, prekryje ich filcom, dá ďalší hárok, znovu filc, hárok, filc a pokračuje, až pokým nenaskladá dostatočne vysokú „filcovo-hárkovú dobošku“. Následne z nej pomocou hydraulického lisu vylisuje vodu, čo sa kedysi robilo ručne.

Potom sa balík rozloží a s papierom sa už dá normálne manipulovať. V tejto fáze je možné zobrať ho do ruky a nezlepí sa jeden o druhý. Kedysi sa sušieval prevesený cez šnúru ako bielizeň, odtlačok od šnúry však začal byť nežiaduci. Preto dnes papier sušia na veľkých sitách, čo v lete trvá deň a v zime aj tri dni.
Takto vyrábaný papier charakterizujú nerovné strany, ktoré sú takpovediac chlpaté. Dá sa to docieliť práve čerpaním papiera.
4. Hladenie a tlač pozdravov
Poslednou fázou výroby papiera je hladenie, čo sa v minulosti robilo veľkým kameňom, v súčasnosti už po papieri prechádzajú valce. Ručne vyrobený papier obsahuje aj vodoznak, stačí sa naň pozrieť proti svetlu. Každá papiereň má vlastný symbol, aby bolo zrejmé, odkiaľ papier pochádza.

Keď ja papier hotový, ostáva ho ešte potlačiť. Avšak používať na to obyčajnú tlačiareň sa ukázalo ako osudné. Za týždeň sa pokazila. Igor Čorda a Marek Bendík si preto museli vyvinúť vlastnú tlačiareň.
Následne sa ju museli naučiť aj čistiť, pretože celulózový papier po sebe zanecháva mikrochĺpky a keď sú tlačové hlavy príliš zanesené, prestanú tlačiť.
5. Razenie pečatí
Keď sú listy vytlačené, ostáva na ne vyraziť pečať. Práve to je najnáročnejší krok, keďže kvôli vysokým teplotám môže ľahko dôjsť k poraneniu. Pôvodne používali na roztápanie vosku zapaľovače, avšak keď sa im viaceré rozpustili v rukách, vymenili ich za tavnú pištoľ. Ňou zohrievajú vosk na 160 stupňov a potom ho kvapnú na papier. Vložia do neho pečatidlo z kovu a keď pečať vyrazia, počkajú desať minút, kým vosk vychladne a pečať je hotová.

Horúci vosk však zohrieva aj kovové pečatidlo, s ktorým sa veľmi rýchlo nedá ďalej pracovať. Po každých štyroch pečiatkach preto na pečatidlá striekajú chladivý sprej, aby ním raznicu zmrazili a mohli pokračovať.
6. Posielanie listov
Nakoniec ostáva list len poskladať, vložiť do recyklovanej obálky, pridať k nemu zoznam prianí a poslať. Za jeden deň dokážu vyrobiť 600 listov.
„Po vypísaní zoznamu prianí ho deti dávajú rodičom, aby ho poslali Ježiškovi naspäť. V tom momente rodič zistí, čo si dieťa praje pod stromček. Celkovo to výrazne umocní radosť z Vianoc aj dôveryhodnosť, že Ježiško existuje. Úlohou listu je vyčariť deťom úsmev na tvári a pripomenúť im, že na nich Ježiško myslí,“ usmieva sa Čorda.

Tento rok prekročia hranicu 15 000 odoslaných listov, odosielali ich do Čiech, Ameriky, Nemecka, Francúzska, Anglicka, Írska, Ruska aj do Talianska a rozdávali aj na detských onkológiách a v detských domovoch. Listy však už neobjednávajú len rodičia pre svoje deti, ale niektoré firmy nimi aj ďakujú zamestnancom či klientom. Pretože Vianoce sú vhodný čas potešiť sa originálne. Pošlite svojim deťom alebo kolegom list od Ježiška cez túto stránku.
Tento článok vám prináša List od Ježiška.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Autor: Mário Šmýkal pre List od Ježiška
Vianočné tipy a recepty:

- Vianočné darčeky: pre mamu, pre otca, pre deti, pre babku, pre dedka, pre teenagerov
- Vianočné recepty: štedrá večera, medovníky, plnené oriešky, vanilkové rožky, medové rezy, vianočné koláče
- Vianočné filmy: TV program, romantické, komédie, rozprávky a animáky
- Vianočné pesničky: koledy, hity, texty
- Vianočné priania a vinše a obrázky na stiahnutie
- Vianočné trhy: v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Trnave, Martine, Trenčíne, Poprade
- Vianočné dekorácie: ako zabaliť darčeky ekologicky, trendy v roku 2024, ako vyzdobiť stromček
- Naj roka 2024: knihy roka, najlepšie filmy, najlepšie rozprávky, najlepšie seriály
- Aké bude počasie na Vianoce