Dlhé roky Slováci „investovali“ hlavne cez termínované vklady. V súčasnosti ich úrokové sadzby však nedosahujú ani mieru inflácie. Preto sa aj tí najkonzervatívnejší klienti obzerajú po nových možnostiach. Na jednej strane stojí túžba získať vyšší výnos, no na druhej straší obava zo straty.
Výsledkom nerozhodnosti v spojení s nízkou mierou finančnej gramotnosti je často fakt, že voľné peniaze ostávajú na bežných účtoch. Podľa nedávneho prieskumu UniCredit Bank viac než polovica dospelých Slovákov (61 %) vôbec neinvestuje, hoci majú voľné finančné prostriedky.
Aj preto Národná banka Slovenska v septembri evidovala, že Slováci majú na bežných účtoch takto „odložených“ takmer 17 miliárd. To je kapitál, ktorý môže pri vhodnom investovaní priniesť zaujímavé zhodnotenie.

Inšpirovať sa pri zhodnocovaní majetku pritom môžeme ostatnými Európanmi. Podľa údajov OECD sú investície prioritou číslo jeden pre polovicu Švédov alebo Talianov a Briti majú v priemere zainvestovaných v prepočte 9 a pol tisíca eur. Pochopili totiž, že výnosy na bežnom alebo sporiacom účte im často nepokryjú ani infláciu.
Pritom je možné prekonať infláciu a ostať stále konzervatívnym investorom. To znamená neprísť o investované peniaze a súčasne sa tešiť aj z výnosov. Takúto možnosť prinášajú napríklad zaistené fondy, ktoré umožňujú participáciu na raste, no pri poklese trhov investovanú sumu čiastočne ochránia a pokles sa investovanej sumy bude týkať minimálne.
Cieľom investovania je zisk
Cieľom každého investora je zhodnotiť svoj kapitál. Pri investovaní do fondov a akcií však platí, že ani ten najlepší aktuálny vývoj nie je zárukou budúceho úspechu. Na druhej strane je možné ochrániť peniaze pred stratou a nemať ich nevýhodne zabetónované. Presne preto sú na trhu zaistené fondy, o ktorých existencii však mnoho ľudí dnes stále netuší.
Sú ideálnou možnosťou, ako peniaze zhodnocovať a nespávať s obavami, že sa jedného dňa zobudíte do čierneho piatku a polovicu vašich investovaných peňazí zhltne nová vlna krízy.
Vďaka týmto parametrom sú zaistené fondy vhodné pre investorov, ktorí chcú ochrániť svoju investíciu a súčasne sa podieľať na pozitívnom vývoji trhov.
Sú určené hlavne konzervatívnym investorom s kratším až stredným investičným horizontom. Stručne povedané, zaistené fondy istia investorov zospodu, ale nelimitujú zvrchu.
Príkladom takého zaisteného fondu je Amundi Funds Protect 90.
„Fond je určený všetkým investorom, ktorí chcú zhodnotiť svoje financie, sú citliví na riziko, požadujú garanciu a zároveň chcú využiť potenciál rastu trhov,“ hovorí Tomáš Drábek, člen predstavenstva a riaditeľ retailového a privátneho bankovníctva UniCredit Bank.

Na čom stojí garancia zaistených fondov?
Na finančných trhoch však neexistuje záruka ziskovosti. Na mieste je teda otázka, ako dokáže fond garantovať, že uchráni investíciu, keď to nedokáže ani samotný finančný trh. Tajomstvo je v dvojitej ochrane. Tou prvou je samotné zloženie fondu.
Princípom zaistených fondov je stanovenie vhodnej kombinácie medzi nízko rizikovou časťou a rizikovou zložkou, ktorá ponúka atraktívnejšie zhodnotenie. Základom týchto produktov je konzervatívna časť portfólia, ktorá má za úlohu priniesť investorovi počiatočnú investíciu a riziková zložka, ktorá umožňuje dodatočný výnos.

Ak sa pozrieme na každý zaistený fond, vidíme, že je namiešaný presne tak, aby dokázal neustále reagovať na potreby trhu. „Zloženie portfólia zaisteného fondu je riadené podľa aktuálnych trhových podmienok. Pri priaznivých trhových podmienkach dochádza k investovaniu do aktív s vyšším rastovým potenciálom a na druhej strane sa portfólio v prípade trhového poklesu viac skonzervatívni, “ hovorí Aleš Mátl, manažér útvaru Investície v UniCredit Bank.
Zaistený fond využíva flexibilnú a aktívnu správu portfólia, čo znamená možnosť rýchlej reakcie na trhové zmeny s dôrazom na prísne riadenie rizika.
Garancia zo strany správcu fondu
Druhou nohou garancie je záruka správcu. Zaistený fond sa totiž od klasického podielového fondu líši najmä kapitálovou garanciou investície. To znamená, že aj v prípade, že portfólio fondu vyrobí stratu, samotný správca fondu bude schopný dodržať garančné podmienky. Preto je potrebné staviť na silný subjekt, ktorý garanciu bude schopný dodržať.
Je vhodné investovať len s takou spoločnosťou, ktorá si svoje záväzky aj dokáže splniť. Mátl potvrdzuje, že rovnako je to aj pri fonde Amundi: „90% úroveň ochrany kapitálu je garantovaná priamo spoločnosťou Amundi. Skupina Amundi je najväčším správcom finančných aktív v Európe. Pod svojou správou má viac ako 1 400 miliárd EUR a pýši sa prestížnym londýnskym ocenením Správca aktív roka 2017.“

Ako investovať do zaisteného fondu
Do bežných podielových fondov je výhodné investovať pravidelne, čím sa rozkladá riziko poklesu trhov viac, ako v prípade, že sa investuje naraz veľká suma peňazí. Pri zaistených fondoch môžete využiť ako priebežné investovanie, tak aj jednorazové investovanie väčšej čiastky napríklad presunom z bežného účtu.
„Vďaka čiastočnej ochrane investovaného kapitálu, ktorú zaistený fond ponúka, možno bez väčších obáv investovať jednorazovú sumu, ale samozrejme je možné investovať tiež pravidelne, ak by si to klient prial,“ hovorí Mátl.
Ak sa pýtate, kde je pri investovaní do zaistených fondov háčik, tak sú ním často poplatky. Preto je potrebné si dopredu overiť, aké sú vstupné poplatky, priebežné poplatky za správu, za každú ďalšiu investíciu a takisto za výber financií. Niekedy môže byť problematická aj likvidita.

Mátl však hovorí: „Amundi Funds Protect 90 je jediný fond od spoločnosti Amundi registrovaný na Slovensku, ktorý ponúka ochranu investovaného kapitálu a poskytuje okamžitú likviditu, teda klient sa dostane kedykoľvek k svojmu majetku bez poplatku a s garanciou 90% z vloženej respektíve najvyššej hodnoty fondu.“
Investovanie s Amundi Funds Protect 90 je vhodné ako pre investorov začiatočníkov, tak aj pre pokročilých. Minimálna suma prvej jednorazovej investície v UniCredit Bank je 250 eur, následná od 150 eur. Fond je vhodný ako samostatné riešenie alebo základ konzervatívneho portfólia pre investičný horizont 3-5 rokov.
Miroslav Ovčarik, country Manager pre Amundi na Slovensku preto očakáva, že táto investícia si nájde svojich klientov, najmä v dnešnej dobe, keď sú finančné trhy pomerne rozkolísané.
Tento článok vám prináša UniCredit Bank.
Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.
Autor: Marek Mittaš pre UniCredit Bank