Kvantita vo vzdelávaní sa nemusí rovnať kvalite. A už vôbec nemusí zodpovedať tomu, čo požaduje prax. Aj tu platí, že menej je niekedy viac.
Po ukončení vysokoškolského štúdia na Slovensku pracuje v inom odbore, ako vyštudovalo, až 57 percent absolventov a táto štatistika nie je výrazne iná ani medzi mladými ľuďmi, ktorí strávili päť rokov v zamestnaní.

Až 35 percent absolventov s univerzitným vzdelaním pracuje na stredoškolských pozíciách. Popritom máme na Slovensku v porovnaní s ostatnými štátmi Európskej únie veľmi vysoké percento študentov, ktorí zakončia vysokoškolské štúdium nejakým titulom na vyššom stupni – magister či inžinier.
Drahé tituly
Až 91 percent absolventov slovenských a len 43 percent absolventov v EÚ získa vyšší ako bakalársky titul, ale prax ukazuje, že toto vzdelanie nezúročí krajina, firma, ba ani absolvent sám.
Na jednej strane platí, že podľa prieskumu Eurostatu sme v rámci európskych krajín výrazne prekvalifikovaní – podiel vysokoškolákov, ktorí sú považovaní za prekvalifikovaných, presahuje 55 percent.