BRATISLAVA. Slovenské hutníctvo v minulom roku utŕžilo takmer deväť miliárd eur, čo je o 19 percent viac ako rok predtým.
Darilo sa mu najmä na zahraničných trhoch, keďže až tri štvrtiny produkcie smerovali do cudziny.
Ťahúň celého priemyslu
Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes, hutnícky priemysel na Slovensku dosiahol v poslednom roku veľmi dobré výsledky a bol jedným z hlavných ťahúňov rastu celého priemyslu.
„Vývoj vo svete navyše ukazuje, že v tomto trende by mal pokračovať,“ konštatuje sa v analýze.

Pridaná hodnota v hutníckom odvetví sa medziročne zvýšila o 18 percent, čím prekonala všetky ostatné odvetvia.
Napríklad tvorba pridanej hodnoty sa v automobilovom priemysle prepadla o takmer 4,5 percenta.
„Za úspechom odvetvia stálo najmä to, že sa zvýšila cena ocele, prijali sa opatrenia na zníženie dovozu vybraných oceľových výrobkov za dumpingové ceny a tiež to, že sa oživil dopyt po oceľových produktoch,“ uvádza sa v analýze spoločnosti Euler Hermes, ktorá sa zaoberá poistením pohľadávok.
U.S. Steel zostáva najväčším hráčom
Najväčším hráčom v slovenskom hutníctve naďalej ostáva spoločnosť U.S. Steel Košice, ktorej tržby v roku 2017 prekročili 2,6 miliardy eur, čím medziročne narástli o takmer 30 percent.
V prvej trojke je aj Slovalco Žiar nad Hronom a Bekaert Hlohovec.
Hutníctvo by si podľa analýzy malo silné postavenie udržať. Svetová asociácia výrobcov ocele očakáva pre rok 2018 trojpercentný nárast dopytu, pričom najrýchlejšie, o 5,3 percenta, by mal rásť práve trh v Európskej únii.
„Odvetvie však naďalej musí počítať s rôznymi rizikami.
Medzi kľúčové môžeme radiť globálnu nadprodukciu ocele, nedostatočný manažment výrobných kapacít, nestálosť cien ocele a železnej rudy, pokles dopytu v Číne, regulačné opatrenia, či silnejúce protekcionistické opatrenia na kľúčových trhoch.
Hutnícky priemysel preto ostáva medzi najrizikovejšími priemyselnými sektormi,“ uviedol risk manager spoločnosti Euler Hermes Martin Bak.