BRATISLAVA. Vláda schválila návrh novely zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa majú od začiatku budúceho roka zaviesť opatrenia vyplývajúce zo stratégie pracovnej mobility cudzincov na Slovensku.
Tieto opatrenia majú podľa rezortu práce zefektívniť, urýchliť a spružniť systém upravujúci vstup a pobyt štátnych príslušníkov tretích krajín na území Slovenska za účelom zamestnania, a to najmä v profesiách s identifikovaným nedostatkom pracovnej sily.
Rýchlejšie konanie
Vládou schválený návrh novely zákona zavádza opatrenia v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament novelou zákona zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní.
Priemysel má podľa predsedu vlády vážne problémy obsadiť voľné pracovné miesta. "V prípade dovozu pracovnej sily je tá situácia tak urgentná, že sme zároveň rozhodli, že požiadame Národnú radu SR, aby návrh tohto zákona prerokovala v skrátenom legislatívnom konaní. To znamená, aby na tejto schôdzi prešiel zákon prvým aj druhým čítaním a opatrenia na zrýchlenie dovozu pracovnej sily mohli platiť už od januára 2019," avizoval Pellegrini.
V zákone o službách zamestnanosti sa má pre zamestnávateľov zaviesť povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že by zákon stanovoval maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti.
Ďalšou navrhovanou zmenou je zvýšenie periodicity aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú.
Novela zákona tiež upravuje podporné doklady predkladané k žiadosti, a to najmä doklady o dosiahnutom vzdelaní a doklady týkajúce sa dočasného pridelenia.
Skracujú sa lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozširujú sa možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily.
Rezort práce tiež navrhuje zjednotenie dĺžky preverovaného obdobia neporušenia zákazu nelegálneho zamestnávania na účely zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín.
Prehodnotiť chcú aj počet dokladov
V zákone o pobyte cudzincov sa majú od začiatku budúceho roka skrátiť lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na zamestnanie z 90 na 30 dní v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, alebo ak ide o zamestnancov technologických centier.
Prehodnotiť sa má aj počet podporných dokladov k žiadosti o udelenie prechodného pobytu.
Zavádzajú sa nové povinnosti niektorým inštitúciám s cieľom uľahčiť priebeh konania o pobyte a zmeniť sa má miestna príslušnosť na prijatie žiadosti o prechodný pobyt a konanie vo veci.
Účel lekárskej posudkovej činnosti sa má legislatívnym návrhom rozšíriť aj o posudzovanie schopnosti uchádzača o zamestnanie plniť si povinnosti vyplývajúce zo zákona o službách zamestnanosti.
Týmto opatrením sa má predchádzať zneužívaniu práceneschopnosti s cieľom zotrvania v evidencii uchádzačov o zamestnanie bez plnenia si povinností vyplývajúcich zo zákona.
Do Zákonníka práce sa má zaviesť zákaz pre zamestnávateľa akýmkoľvek spôsobom obmedzovať zamestnanca v možnosti informovať o svojej mzde.
"Ide o opatrenie, ktoré má prispieť k zabráneniu zneužívania príchodu občanov tzv. tretích krajín na slovenský pracovný trh na sociálny dumping najmä v mzdovej oblasti," uviedol rezort práce.
Pomoc marginalizovaným skupinám
Vláda v utorok prijala nielen balík opatrení pre zjednodušenie zamestnávania ľudí z tretích krajín, ale aj uznesenie, ktoré sa týka opatrení na posilnenie uplatnenia marginalizovaných skupín na trhu práce.
"Nehovoríme len o Rómoch, hovoríme o všetkých znevýhodnených skupinách ľudí, ktorí si dnes prácu nehľadajú, alebo si ju nechcú hľadať, alebo ich doteraz zamestnávatelia prijímať nechceli," priblížil premiér.
Pellegrini súčasne skonštatoval, že podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer) sa má zaoberať negociáciou nového finančného rámca z európskych peňazí na účely financovania takej podpory zamestnávania.
Pomoc v hmotnej núdzi
Minister práce Ján Richter (Smer) má zároveň pripraviť ďalšie zmeny týkajúce sa úpravy poskytovania pomoci v hmotnej núdzi.
"Tak, aby ten, kto sa zamestná, nepocítil hneď, okamžite 'seky' v určitých dávkach, ktoré dostáva. A vlastne zistí, že ten rozdiel medzi jeho príjmom a dávkami je taký minimálny, že nakoniec, pre prácu sa nerozhodne," uviedol premiér.
Dodal, že Richter v pondelok predložil pilotný projekt, v rámci ktorého by mali byť motivované veľké podniky, ktoré zamestnajú viac ako 50 Rómov.
Tieto firmy majú byť sanované určitými finančnými výhodami.
S týmto problémom podľa Pellegriniho súvisí aj vzdelanie, preto vláda požiadala ministerku školstva Martinu Lubyovú (nominantka SNS), aby najneskôr do septembra budúceho roka pripravila zákon, ktorým sa ustanoví od 1. septembra 2020 povinná predškolská výchova pre všetky deti jeden rok pred začatím povinnej školskej dochádzky.
Vláda v utorok riešila aj
- vláda odsúhlasila poskytnutie návratnej finančnej výpomoci v sume 9,5 milióna eur akciovej spoločnosti GA Drilling na priemyselný výskum
- vláda s pripomienkami súhlasila s návrhom novely zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov z dielne koaličných poslancov Most-Híd a SNS. Cieľom novely je uľahčiť prístup menších farmárov, ktorí sú vlastníkmi poľnohospodárskych pozemkov, k pozemkom. A to v prípade, ak sa stali vlastníkmi pôvodných pozemkov prevodom alebo prechodom vlastníckeho práva, za ktoré bol vyčlenený náhradný pozemok, avšak rozhodnutie pôvodného vlastníka, ktorým bol vyčlenený náhradný pozemok, stratilo platnosť, a to práve z dôvodu zmeny vlastníckeho práva k pôvodnému pozemku.
- Štát predĺžil splatnosť pôžičky pre Agentúru pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov zo 16. decembra 2024 na 16. decembra 2031. Zmluvné strany, teda Ministerstvo financií a Agentúra pre núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov 11. decembra 2014 uzatvorili Zmluvu o návratnej finančnej výpomoci. Zmluvou sa ministerstvo zaviazalo poskytnúť agentúre návratnú finančnú výpomoc zo štátnych finančných aktív vo výške 520 miliónov eur.
- Vláda schválila Návrh tvorby pohotovostných zásob na roky 2019 a 2020, ktorý na jej rokovanie predložil predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura.
- Cieľom nariadenia vlády o technickej spôsobilosti plavidiel prevádzkovaných na vnútrozemských vodných cestách je harmonizovať vnútroštátne právo s právom Európskej únie v uvedenej oblasti prevzatím príslušnej európskej smernice. Vláda v schválila nové znenie uvedeného nariadenia .Účinnosť nariadenia sa posunula zo 7. októbra tohto roka na 2. januára 2019 v súvislosti so zmenou účinnosti novely zákona o vnútrozemskej plavbe, ktorú parlament schválil 13. septembra. Nariadenie sa vzťahuje na vnútrozemské lode s dĺžkou najmenej dvadsať metrov a s ponoreným objemom minimálne sto kubických metrov, ako aj na remorkéry na vlečenie plavidiel, tlačné remorkéry na tlačenie alebo vedenie bočne zviazanej zostavy plavidiel a na osobné výletné alebo kajutové lode na prepravu viac ako dvanásť cestujúcich.