Skúsený dobrodruh, akým je aj Jozef Terem, doma nikdy dlho neobsedí. „Chcel som si v meste vytvoriť malý mikrosvet, aby som sa po zavretí dverí ocitol, kde by som len chcel. Stačí zavrieť oči,“ začína svoje rozprávanie.
Možno podľa rušného života na cestách mu náhodne prišla do cesty aj adresa jeho vysnívanej kaviarne. Sídli na rušnej ulici v širšom centre Bratislavy.
Čo bolo predtým
Hneď ako vstúpite, otvorí sa pred vami útulný priestor, ktorý zdobia artefakty z exotického sveta.
Je to nielen kaviareň, kde vám pripravia kvalitnú šálku kávy, ale aj klubovňa, kde sa konajú každý týždeň výpravy do sveta, teda aspoň prostredníctvom prednášok skúsených cestovateľov.
J. Terem vie, že ľudia dnes dokážu vytvoriť priestory, ktoré môžu byť zamerané napríklad na Maroko, Grécko a rôzne špecifické témy. „Väčšinou je to však iba imidž, ktorý sa často zakladá len na šikovnosti architektov. U mňa je to celoživotná cesta, ktorej predchádzalo mnoho vecí,“ vysvetľuje.

Od raného detstva chodil rád do lesa. Ako veľmi mladý chlapec cestoval stopom. Neskôr pridal nízkonákladové výlety po Európe, ale aj do Ázie či Južnej Ameriky.
„Každý rok som vyrazil na niekoľko výprav. Až som si jedného dňa v roku 2003 založil portál Dobrodruh.sk, ktorý som pôvodne obsahom napĺňal sám zo svojich ciest. Bol to možno jeden z prvých portálov o cestovaní,“ zamýšľa sa.
Túžil však po priestore, kde by sa schádzali ľudia rovnakej krvnej skupiny. Preto vznikla cestovateľská kaviareň Dobrodruh, ktorá funguje už tri roky.
Podávajú aj pivo
Hoci nemal žiadne skúsenosti, nebál sa výzvy. „Všetko vyvažuje entuziazmus. Pocit, že vás práca baví. Aj kaviareň je moja záľuba. Veril som, že mi bude prinášať potešenie, rovnako ako ľuďom, ktorí ju navštívia,“ hovorí J. Terem.