SME

Prehrieva sa vám mobil? Môžete prísť o peniaze a aj o vaše súkromie

Hacknutý mobil môžete mať vo vrecku aj vy.

Ak vám v minulosti vreckár ukradol mobil, mohol sa dostať k vašim kontaktom a spraviť vám dieru v rozpočte volaniami na drahé telefónne linky. S príchodom smartfónov sa mobilné telefóny posunuli na úplne inú úroveň. Stali sa prístupom ku cloudom, citlivým dátam aj bankovému účtu. To všetko je pohodlné, no na druhej strane nosíme vo vrecku prakticky celé naše súkromie.

Preto popri užívateľskom pohodlí nemožno zabudnúť na bezpečnosť. Na chyby používateľov striehnu digitálni kriminálnici. Pretože už neplatí, že ak vám niekto ukradne smartfón, tak stratíte len mobil. Pritom to nemusí urobiť fyzicky. O to ťažšie je identifikovať, že ho ukradli „digitálni vreckári“.

SkryťVypnúť reklamu

Čo by mal mať bezpečný mobil?

Bez ohľadu na to, aké bezpečné a kvalitné aplikácie vo svojom mobile používate, ak nie je dostatočne zabezpečený samotný prístroj, tak útočník prostredníctvom neho dokáže získať kontrolu nad celým obsahom.

Lukáš Štefanko, výskumník škodlivého kódu zo spoločnosti ESET preto hovorí aspoň o bazálnej ochrane každého smartfónu: „Bezpečný mobil by mal mať nastavené prístupové heslo alebo vstup cez odtlačok prsta. Má vypnutý bluetooth a NFC, ak ho používateľ v danej chvíli nepoužíva. Taktiež má vypnutý GPS tracking a aplikácie ho môžu používať len keď ich má používateľ otvorené.“

Na druhej strane platí, že aj ten najbezpečnejší mobil je v rukách neobozretného používateľa ohrozený. Zabezpečenie softvérom by malo byť samozrejmé.

SkryťVypnúť reklamu

„Je vhodné mať nainštalovaný špecializovaný antimalware a antivírusový program, ktorý dokáže detekovať potenciálne škodlivé aplikácie. Tak isto je nutné mať poslednú verziu operačného systému, ktorá je imúnna voči rôznym lokálnym útokom zo strany aplikácie,“ hovorí Pavol Lupták, certifikovaný bezpečnostný špecialista zo spoločnosti Nethemba.

Nehrajte sa na mobile s citlivými aplikáciami

Obozretnosť a stav bezpečia by mali byť v každom mobile priamo úmerné tomu, na čo ho používate. Ak máte mobil na písanie sms, hovory a na hranie hier, tak si ho nepotrebujete v princípe ani zablokovať. No ak mobil používate aj na uchovávanie citlivých údajov alebo prácu s bankovým účtom, či vzdialenými počítačmi, na mieste je vysoká miera ochrany. Používateľ by mal zvažovať aj to, aké internetové stránky cez mobil navštívi a aké aplikácie si do neho stiahne.

SkryťVypnúť reklamu

„Napriek všetkým bezpečnostným opatreniam sa stále môže stať, že používateľ
si nainštaluje potenciálne nebezpečnú aplikáciu s takzvanými zadnými vrátkami, čo sa v minulosti už bohužiaľ párkrát stalo,“ hovorí Lupták a preto súčasne odporúča pred nainštalovaním každej aplikácie skontrolovať jej hodnotenie a zoznam oprávnení, ktoré daná aplikácia vyžaduje.

V prípade, že má nízky rating alebo vyžaduje množstvo neštandardných oprávnení, tak aplikáciu neodporúča inštalovať. Je napríklad podozrivé, ak chce mať nejaká základná aplikácia možnosť vytáčať telefónne čísla alebo mať prístup k fotkám.

Aj preto etický hacker zo spoločnosti Citadelo Juraj Bednár radí: „Nie je možné mať na telefóne desiatky hier a zároveň internet banking. Mobil pre deti na hranie a mobil na prácu by nemal byť ten istý.“ Zároveň radí, že ak už aplikáciu do svojho mobilu pozvete, využívajte oficiálne cesty. Tu je riziko nebezpečných aplikácií najnižšie, no nie garantované.

SkryťVypnúť reklamu

„Dalo by sa ale povedať, že vo všeobecnosti sú bezpečnejšie aplikácie tie, ktoré pochádzajú z oficiálnych aplikačných obchodov. Aj tam sa však občas vie dostať nebezpečná aplikácia,“ dodáva Štefanko.

Ako neprísť vďaka mobilu o peniaze?

Ak ste sa rozhodli cez svoj smartfón prihlasovať do bankového účtu a využívať s tým spojené výhody, robte tak výhradne prostredníctvom bankovej aplikácie. Štefanko vysvetľuje: „Rozhodne neodporúčame ľuďom používať na mobile internet banking cez prehliadač na voľnej WiFi. údaje môžu tiecť hocikam a hocikomu. Aplikácia vytvára medzi používateľom akoby zabezpečený tunel, jej používanie je preto určite bezpečnejšie.

Aj Lupták dodáva, že práve web prehliadač mobilov je veľmi zraniteľné miesto: „Zrejme najčastejšie útoky sú na webové prehliadače v mobilných telefónoch.“

SkryťVypnúť reklamu

Samotné bankové aplikácie sú preto najbezpečnejšou možnosťou, ako pracovať so svojimi peniazmi. Podľa slov Štefanka sú bankové aplikácie slovenských bánk vo všeobecnosti kvalitné: „Sme v regióne EÚ, bankový sektor je tiež dosť regulovaný a celkovo sú ich služby na Slovensku čo sa týka bezpečnosti na dobrej úrovni. To platí hlavne o veľkých bankách, ktoré majú zahraničných majiteľov. Nemôžu si dovoliť spraviť chybu, dostali by obrovskú pokutu a zároveň by stratili zákazníkov.“

„Dobrá banková aplikácia by mala overovať lokálnu bezpečnosť daného Android a iOS zariadenia. Či beží na poslednej verzii operačného systému alebo "jailbreaknutom" či "rootnutom" zariadení, ktorému je ťažšie veriť. Zároveň dovolia fungovanie, až keď vyhodnotia, že dané prostredie mobilného telefónu je dostatočne bezpečné a dôveryhodné,“ hovorí Lupták a dodáva, že bankové aplikácie by mali hneď pri spustení vyžadovať bezpečný proces autentifikácie.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho slová potvrdzuje aj Lukáš Mochňák, vedúci oddelenia rozvoja mobilných aplikácii v Tatra banke: „Našu mobilnú aplikáciu Tatra banka si klient aktivuje pomocou kódu z karty a čítačky, čo je jeden z najbezpečnejších nástrojov na generovanie jednorazových kódov.“

Bezpečnosť je pre Tatra banku prvoradá. Dokazuje to nielen pri prihlasovaní do mobilnej aplikácie, ale napríklad aj pri výbere z bankomatu mobilom, vďaka čomu nie je možné odčítať údaje na platobnej karte. Taktiež môžete v mobilnej aplikácii napríklad vygenerovať jednorazové číslo karty pre bezpečné nakupovanie na internete.

Čo naznačí, že váš mobil napadli?

Ak vám chýba mobil, tak je jasné, že ide o krádež. V takom prípade je vhodné konať okamžite a ochrániť práve najcitlivejšie aplikácie. „Hoci je mobilná banková aplikácia zabezpečená PIN kódom a komunikácia s bankou šifrovaná, odporúčame ju však okamžite deaktivovať. Či už cez pobočku, kontaktné centrum DIALOG Live, alebo cez Internet banking,” hovorí Mochňák.

SkryťVypnúť reklamu

Ak mobil stále máte, ale kontrolu už prebral niekto iný, zvykne sa to na zariadení obvykle tiež prejaviť. „Extrémna spotreba batérie, vtedy môže napríklad stále nahrávať mikrofón, zvýšená spotreba dát napríklad posiela video a audio,“ hovorí o najčastejších dôsledkoch napadnutia mobilu Bednár.

„V prípade ransomwaru je úplne jasné, že mobil je infikovaný, ak sa používateľovi zobrazí hlásenie, že obsah jeho mobilu je zablokovaný a musí zaň zaplatiť výkupné,“ dopĺňa Štefanko, no zároveň smutne konštatuje: „Vyspelý škodlivý kód však pracuje potichu a človek to nedokáže spozorovať."

Krádeže sú nenápadné

„Najčastejšie ide o adware alebo o falošné aplikácie. Taktiež coinmineri, čiže niekto, kto bez vedomia používateľa doluje útočníkovi niektorú z digitálnych mien. Časté sú aj rôzne bankové hrozby a SMS trójske kone. Útočníci sa na banky zameriavajú veľmi zriedkavo, je pre nich jednoduchšie zaútočiť na človeka a oklamať ho. Napríklad tak, že do Google Play umiestnia škodlivú aplikáciu, ktorá pri spustení bankovej aplikácie ju prekryje falošnou vrstvou, do ktorej používateľ vkladá svoje prihlasovacie údaje a tie idú potom do rúk útočníkom,“ vymenúva Štefanko a dodáva, že človek by mal spozornieť, ak sa mobil začne prehrievať alebo rýchlejšie spotrebovávať batériu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Mochňáka sa v prípade bankových aplikácií stretávajú najmä s phishingom: „Asi najčastejšou formou útoku snaha pomocou napríklad podvodného emailu vylákať od klienta banky prihlasovacie údaje do Internet bankingu respektíve do mobilnej aplikácie.“

Biometria je login, nie heslo

Medzi moderné prvky ochrany patrí aj v súčasnosti stále modernejšie biometria. Aj tu však odborníci tvrdia, že nie je liekom na všetko a veci môže aj skomplikovať.

„Biometria jednoznačne autorizuje človeka. Je oveľa drahšie a technicky náročnejšie ju obísť. Jej problémom však je, že ak už tieto údaje niekto ukradne, človek si ich nezmení. Môže napríklad používať na autentifikáciu iný prst, ale to je pomerne kostrbaté,“ hovorí Štefanko.

S názorom sa stotožňuje aj Lupták a dopĺňa: „Biometria nie je lepšia ako prihlasovanie pomocou silného PINu. Biometria by sa nemala používať na autentifikáciu, ale výhradne na identifikáciu používateľov. Teda by to mal byť váš login, nie vaše heslo. Biometrické údaje ako napríklad odtlačky prstov totiž zanechávate všade okolo seba a v prípade, že sú údaje ukradnuté, nedajú sa vziať späť a následne zmeniť. Biometriu teda treba používať v kombinácii so silnou heslovou frázou, ktorou máte šifrovaný celý obsah vášho telefónu alebo PINom,“ dodáva Lupták.

SkryťVypnúť reklamu

Tak isto teda postupujú napríklad aj najbezpečnejšie mobilné aplikácie. “Tatra banka nevyužíva tvárovú biometriu ako prihlasovací nástroj do mobilnej aplikácie, ale ako jednorazové overenie totožnosti s využitím ďalších overovacích prvkov pre nových klientov, ktorý ešte nevyužívajú produkty banky,“ hovorí Mochňák a zároveň dopĺňa, že vďaka biometrii tak nie je pochybnosť o autentickosti človeka a teda je možné využívať mobilnú aplikáciu aj na online otvorenie účtu a poskytnutie úveru. Aplikácia sa tak stáva omnoho bezpečnejšou aj osobnejšou zároveň.

Pozrite si viac o bezpečnosti pri využívaní bankových aplikácií TU.

 (zdroj: Tatra banka)(zdroj: Tatra banka)

Tento článok vám prináša Tatra banka.

Pravidlá pre spoluprácu medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Autor: Marek Mittaš pre Tatra Banku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (22. 4. 2025)
USD 1.136
AUD 1.785
CZK 25.009
JPY 161.980
CAD 1.577
GBP 0.859
HUF 407.600
PLN 4.274
CHF 0.929
SEK 11.028

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  4. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  5. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  6. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 962
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 198
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 895
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 856
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 477
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt 1 595
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 1 491
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 33 223
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 970
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 11 716
  4. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 602
  5. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 7 559
  6. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 7 059
  7. Ivan Mlynár: Tamara Stohlová zistila, že chodiacu hromadu slaniny Rudolfa Huliaka v téme medvede, štrejchnul Alzheimer. 6 244
  8. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 4 897
  1. Tupou Ceruzou: Pápež František
  2. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  4. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  5. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  6. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  7. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  8. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Šéf americkej centrálnej banky Jerome Powell.

Prezident volá po znižovaní úrokových sadzieb.


TASR 13
Klaus Schwab.

Klaus Schwab viedol organizáciu 54 rokov.


TASR
Juhokórejský prezident Han Tok-su.

Rokovania nebudú podľa juhokórejského prezidenta jednoduché.


TASR
Ilustračné foto.

Cena zlata prekročila hranicu 3400 dolárov za uncu.


TASR 1
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 33 223
  2. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 970
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 11 716
  4. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 9 602
  5. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 7 559
  6. Martin Fronk: Hrady pre milionárov: Ako biznis oživí ruiny, ktoré štát ignoruje 7 059
  7. Ivan Mlynár: Tamara Stohlová zistila, že chodiacu hromadu slaniny Rudolfa Huliaka v téme medvede, štrejchnul Alzheimer. 6 244
  8. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ? 4 897
  1. Tupou Ceruzou: Pápež František
  2. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  3. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  4. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  5. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  6. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  7. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  8. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
SkryťZatvoriť reklamu