BRUSEL. Európska komisia v stredu v rámci tzv. európskeho semestra predstavila hospodárske a sociálne priority EÚ na nasledujúci rok a vydala stanoviská k návrhom rozpočtových plánov na rok 2019, pričom v prípade Talianska potvrdila, že je v "závažnom nesúlade" s Paktom stability a rastu.
Komisia pripomenula, že do procesu hodnotenia bolo zaradené aj Grécko, po skončení programu finančnej záchrany v lete tohto roka.
Rast, ale aj atmosféra neistoty
Podľa správy komisie cyklus koordinácie hospodárskych a sociálnych politík európskeho semestra 2019 začína v podmienkach pozitívneho, ale menej dynamického rastu a v atmosfére značnej neistoty.
Komisia odporúča ďalšiu podporu rastu a zamestnanosti a zároveň zvyšovať odolnosť hospodárstiev členských štátov EÚ.
Na celoeurópskej úrovni si to vyžaduje rozhodnutia na posilnenie hospodárskej a menovej únie, na národnej úrovni treba využiť trend rastu na vybudovanie fiškálnych rezerv a zníženie dlhu.
Investičné a štrukturálne reformy by sa podľa komisie mali viac zamerať na zvýšenie produktivity a rastového potenciálu, čím vzniknú podmienky na udržanie makrofinančnej stability a dlhodobej konkurencieschopnosti.
Podpredseda komisie pre euro a sociálny dialóg Valdis Dombrovskis v tejto súvislosti upozornil, že hoci EÚ zažíva hospodársky priaznivé obdobie, zvyšovanie rizík napovedá, že to nebude trvať večne.
"Krajiny EÚ potrebujú cielené investície a oživenie reforiem, aby sa upevnili základné piliere rastu a zvýšila produktivita," skonštatoval.
Fiškálne rezervy
V oblasti rozpočtovej politiky podľa neho nastal čas znížiť úrovne verejného dlhu a znovu vybudovať fiškálne rezervy, ako "manévrovací priestor" pri ďalšom poklese ekonomiky.
Podľa slov eurokomisárky pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenovej hospodárske oživenie z posledných rokov prinieslo nárast pracovných miest a nezamestnanosť dosahuje rekordné minimá.
"Na trhu práce je čoraz viac ľudí. Dosiahli sme rekordnú mieru hospodárskej aktivity, v ktorej sme dokonca prekonali USA," uviedla.
Rásť budú štáty naďalej, ale pomalšie
Komisia predpokladá, že všetky členské štáty EÚ budú vďaka sile domácej spotreby a investíciám naďalej rásť, hoci pomalším tempom.
Ak nedôjde k významnejším otrasom, v Európe by mal pokračovať hospodársky rast, ktorý presiahne úroveň svojho potenciálu, ďalej bude klesať nezamestnanosť a rásť počet pracovných miest.
Stav verejných financií členských štátov eurozóny sa výrazne zlepšil a súhrnný deficit verejných financií v eurozóne dosahuje menej ako jedno percento. Napriek tomu je dlh niekoľkých krajín ešte stále vysoký.
Keďže hospodárstvo ďalej rastie, eurokomisia odporúča budovať fiškálne rezervy potrebné pri ďalšom poklese na zmiernenie prípadných dosahov na zamestnanosť a sociálne veci.
Hĺbkové preskúmanie
V správe o mechanizme varovania, ktorá má za úlohu hľadať makroekonomické nerovnováhy, EK určila 13 členských štátov, ktoré majú byť v roku 2019 predmetom hĺbkového preskúmania.
To zistí, či naozaj vykazujú makroekonomické nerovnováhy.
Hĺbkové preskúmanie v roku 2019 sa bude automaticky vzťahovať na tie členské štáty, ktoré vykazovali makroekonomické nerovnováhy v predošlom kole postupu pri makroekonomickej nerovnováhe: Bulharsko, Cyprus, Francúzsko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Nemecko, Portugalsko, Španielsko, Švédsko a Taliansko. Hĺbkovému preskúmaniu budú podrobené aj Grécko a Rumunsko.
Slovensko a ďalšie štáty
Slovenský návrh rozpočtového plánu je podľa eurokomisie vo všeobecnosti v súlade s Paktom stability a rastu.
V prípade desiatich členských štátov - Cypru, Grécka, Fínska, Holandska, Írska, Litvy, Luxemburska, Malty, Nemecka a Rakúska - komisia dospela k záveru, že ich návrhy rozpočtového plánu sú v súlade s Paktom stability a rastu na rok 2019.
V prípade troch krajín - Estónska, Lotyšska a Slovenska - eurokomisia upozornila, že ich návrhy rozpočtového plánu sú vo všeobecnosti v súlade s Paktom stability a rastu, lebo predložili plány, ktoré by mohli viesť k určitej odchýlke od ich strednodobého rozpočtového cieľa.
Pri štyroch členských štátoch - Belgicko, Francúzsko, Portugalsko a Slovinsko - existuje riziko, že ich budúcoročné návrhy rozpočtového plánu nebudú v súlade s Paktom stability a rastu.
Španielsko je predmetom postupu pri nadmernom deficite. Komisia uviedla, že celkový deficit Španielska by mal na budúci rok klesnúť pod tri percentá, čím krajina zavŕši postup pri nadmernom deficite. Rozpočtový návrh predložený Madridom je podľa EK vystavený riziku nesúladu s Paktom stability a rastu.
Prijali viacero opatrení
Exekutíva EÚ zároveň oznámila, že prijala viaceré opatrenia v rámci Paktu stability a rastu, čo sa týka aj krajín mimo eurozóny.
Pokiaľ ide o Taliansko, nanovo posúdila pravdepodobné nedodržanie dlhového kritéria. Taliansky verejný dlh dosiahol v roku 2017 úroveň 131,2 percenta HDP (37-tisíc eur na obyvateľa) a prekročil referenčnú hodnotu stanovenú v zmluve na úrovni 60 percent HDP. Analýza EK dospela k záveru, že dlhové kritérium by sa malo považovať za nedodržané, a preto je opodstatnený postup pri nadmernom deficite na základe dlhu.
Maďarsko nereagovalo účinnými opatreniami
V prípade Maďarska komisia dospela k záveru, že na odporúčanie Rady z júna nereagovalo účinnými opatreniami, a navrhuje Rade adresovať Maďarsku revidované odporúčanie, aby v roku 2019 dosiahlo ročnú štrukturálnu úpravu vo výške aspoň jedno percento HDP.
Aj pokiaľ ide o Rumunsko EK upozornila, že krajina neodpovedala účinnými opatreniami na odporúčanie Rady z júna tohto roku, a rovnako navrhuje Rade adresovať Rumunsku revidované odporúčanie, aby v roku 2019 dosiahlo ročnú štrukturálnu úpravu na úrovni aspoň jedno percento HDP.
V prípade Grécka, ktoré 20. augusta vystúpilo zo záchranného programu Európskeho mechanizmu pre stabilitu, EK prijala prvú správu v rámci posilneného rámca dohľadu.
Komisia dospela k záveru, že Gréckom predložený návrh rozpočtového plánu na rok 2019 zaručuje, že bude v súlade s jeho záväzkom dosiahnuť primárny prebytok vo výške 3,5 percenta HDP. Pokrok reforiem v iných oblastiach sa považuje za nerovnomerný a grécka vláda by sa mala približovať k cieľom rýchlejšie, upozornila eurokomisia.