BRATISLAVA. Takmer 70 percent obyvateľov Slovenska nesúhlasí s návrhom zákona o osobitnom odvode pre reťazce.Najviac sa pritom obávajú zvyšovania cien bežných potravín.
Jeho schválenie podporuje približne 20 percent a zvyšných desať percent sa k tejto téme nevedelo vyjadriť. Názor Slovákov na túto otázku zisťovala prieskumná agentúra Go4insight na vzorke viac ako tisíc respondentov.
Respondentom bol pred samotným dopytovaním poskytnutý stručný popis návrhu zákona v nasledovnom znení: "Podľa návrhu nového zákona majú platiť osobitný odvod vo výške 2,5 percenta z čistého obratu všetky obchodné reťazce, v ktorých aspoň desať percent z obratu tvoria potraviny a majú prevádzky minimálne v dvoch okresoch. Takto získané financie by sa mali použiť na vytvorenie rizikového fondu, vytvorenie marketingového fondu na podporu predaja slovenských, ale aj čerstvých potravín, na boj proti klimatickým zmenám a nákup nových technológií."
Avizovali zmeny

V tomto zákone však poslanec za SNS Radovan Baláž na hospodárskom výbore vo štvrtok avizoval určité zmeny.
Zmeniť sa má percento predaja potravín z 10 percent na 25 percent. V rámci pozmeňujúceho návrhu, ktorý sa podľa Baláža v súčasnosti finalizuje, by nemali osobitný odvod platiť malé a stredné podniky či podnikové predajne.
"Taktiež chceme vylúčiť z tohto odvodu aj prevádzky, ktoré sa nachádzajú v malých obciach a na dedinách, a taktiež chceme vylúčiť z tohto obchodné aliancie," priblížil Baláž.
Odvod by sa tiež podľa neho nemal týkať prevádzok, ktoré sú v okresoch spadajúcich pod zákon o tzv. najmenej rozvinutých okresoch.
Zákon sa páči najmä starším
Spolu 69,7 percenta obyvateľstva sa v prieskume vyjadrilo proti schváleniu pripravovaného zákona, pričom 35,5 percenta vyjadrilo výrazný nesúhlas a 34,2 percentačiastočný nesúhlas.
Naopak, 20,2 percenta populácie schválenie tohto zákona podporuje, pričom štyri percentá so schválením súhlasia výrazne.
Približne 10 percent obyvateľov Slovenska sa k tejto téme nevedelo vyjadriť.
Najviac ľudí, ktorí by zákon podporilo, je medzi najstaršou vekovou skupinou (60 rokov a viac), kde by za návrh zákona zahlasovalo 29 percent a proti by bolo 64 percent tejto demografickej skupiny.
Drahé potraviny a nedôvera
Slováci sa najviac (86 percent) obávajú zvyšovania cien bežných potravín.
Ďalej nasleduje obava z možnosti netransparentného využitia získaných financií (73 percent) a možné zanikanie menších obchodov v malých obciach (70 percent).
Taktiež sa ukázalo, že väčšina obyvateľov považuje takto formulovaný zákon za diskriminačný (57 percent).
Zákon by vraj reťazcom neublížil
Zástancovia zákona argumentovali tým, že zákon by reťazcom výraznejšie neublížil a získané financie by mohli výrazne prispieť slovenskému štátnemu rozpočtu, ktoré môžu byť použité práve v agropriemysle.
Dôvody podpory zákona sú tiež spojené s potrebou zníženia vplyvu zahraničných obchodných reťazcov.
Odporcovia zákona sa vyjadrili, že návrh zákona nepovažujú za správny nástroj ako pomôcť slovenským výrobcom a poľnohospodárom a pre bežných ľudí bude znamenať najmä zdražovanie bežne nakupovaných potravinárskych výrobkov.
Prieskum realizovala agentúra Go4insight, objednávateľom prieskumu bola Slovenská aliancia moderného obchodu.