BRATISLAVA. Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) vyzval štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP), aby s ním komunikovala "korektne". Doterajší stav vyjednávaní považuje za nedostatočný.
V prípade, že sa nedohodnú na zmluvách, poistenci štátnej poisťovne zdravotnú starostlivosť dostanú, no lekári od nich "v krajnom prípade" môžu vyžadovať poplatky.
Na tlačovej konferencii v pondelok to uviedol predseda Správnej rady ZAP Miroslav Kotek.
Tak ako súkromné poisťovne
Zväz žiada zvýšenie poplatkov na úrovni, ktoré mu ponúkli súkromné zdravotné poisťovne. V závislosti od segmentu zdravotnej starostlivosti žiada zväz štátnu poisťovňu "o jasne špecifikované, transparentné a jednoznačne časovo termínované navýšenie úhrad" minimálne na úrovni od 12 do 17 percent.
"Máme za to, že nami požadované navýšenie pre tých ambulantných lekárov, ktorí nechcú už ďalej len poslušne prijímať vágne a nič nehovoriace memorandá alebo neadekvátne navýšenie úhrad na úrovni približne štyri percentá zo strany poisťovne, ktorá je toho času v dobrej finančnej kondícii, je pre VšZP zrealizovateľné," vysvetlil Kotek.
"V septembri VšZP obvinila ZAP, že zneužíva prepoisťovaciu kampaň na nábor nových členov. Je koniec novembra a od 25. júna si vedenie VšZP stále nenašlo čas na rokovanie so zástupcami 2000 ambulantných poskytovateľov," zdôraznil Kotek.
Ako sa bude platiť od decembra
Zároveň vyzval manažment štátnej poisťovne, aby urýchlene informoval občanov, akým spôsobom bude zabezpečená dostupná zdravotná starostlivosť pre jej poistencov hradená z verejného zdravotného poistenia od 1. decembra.
Zväz však avizoval, že je "naďalej pripravený" na rokovania a hľadania kompromisu. Kotek tiež dúfa, že nedôjde ku krajnému riešeniu.
Ten by pre ZAP znamenal, že by od decembra musel vstúpiť do nezmluvného stavu. Predseda správnej rady taktiež vyzval svojich členov, aby individuálne nepodpisovali žiadne zmluvy, ale aby počkali na rokovania.
"Vedenie VšZP zvolilo absolútne neštandardný postup a vyslalo všetkých zamestnancov zo všetkých pobočiek VšZP do ambulancií k poskytovateľom, ktorých zastupuje ZAP, aby ich presviedčali k podpisovaniu individuálnych nevýhodných zmlúv," dodal Kotek s tým, že takýto postup má negatívny dosah na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, združených v ZAP-e.
Podľa Koteka prebieha takáto aktivita počas ordinačných hodín, čo lekárov "vytrháva z procesu poskytovania zdravotnej starostlivosti".
Na Slovensku je 7000 zdravotných poskytovateľov, v ZAP-e je združených približne 2000 ambulancií.
VšZP: väčšina lekárov naše zmluvy podpísala
VšZP v reakcii uviedla, že ponúkla zväzu rovnaké podmienky ako ostatným zástupcom ambulantného sektora, pričom 85 percent ambulantných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti už tieto zmluvy podpísalo a ďalší priebežne podpisujú.
"Ak by na ponuku VšZP hneď na začiatku rokovaní pristúpil aj ZAP, jeho členovia už mohli mať vyššie platby od 1. júla, resp. od 1. októbra 2018," tvrdí poisťovňa.
Zväz však podľa VšZP všetky doterajšie návrhy odmietol a reagoval na ne neakceptovateľnými požiadavkami, ktoré nie sú kryté reálnymi finančnými zdrojmi.
VšZP odmieta tvrdenie, že so zväzom nekomunikuje. Vzhľadom na jeho zamietavý postoj ku všetkým predloženým návrhom členov zväzu kontaktuje štandardným spôsobom aj individuálne.