LONDÝN. Fyzik Stephen Hawking a nositeľka Nobelovej ceny za chémiu Dorothy Crowfootová Hodgkinová sú zatiaľ favoritmi medzi významnými britskými vedcami, ktorých tvár by sa mohla objaviť na novej bankovke v hodnote 50 libier.
Britská verejnosť centrálnej banke zaslala takmer 175-tisíc nominácií, z ktorých Bank of England do užšieho výberu zaradila viac ako 600 vedcov a takmer 200 vedkýň, informoval server BBC.
Premiérka či chemička?
Okrem Hawkinga, ktorý zomrel tento rok v marci, a priekopníčky röntgenovej kryštalografie Crowfootovej Hodgkinovej sa do užšieho výberu dostali napríklad matematik Alan Turing, ktorý sa okrem iného zaslúžil o dešifrovanie nacistických tajných kódov, otec telefónu Alexander Graham Bell či objaviteľ penicilínu Alexander Fleming.
Medzi dvoma stovkami vedkýň je napríklad matematička Augusta Ada Kingová, dcéra básnika Georga Gordona Byrona, ktorá je považovaná za prvú programátorku.
Kuriozitou medzi nominovanými ženami je niekdajšia britská premiérka Margaret Thatcherová, ktorá sa pred vstupom do politiky venovala chémii.
Víťaz nahradí vynálezcu parného stroja
Aby britská centrálna banka uznala nomináciu za platnú, musela byť navrhovaná osobnosť skutočná, musela byť po smrti a svojou prácou musela prispieť k rozvoju vedy v Spojenom kráľovstve.
Z takmer 175-tisíc zaslaných nominácií tieto kritériá spĺňalo 114-tisíc. Tvár, ktorá bude zdobiť päťdesiatlibrovú bankovku, vyberie Bank of England v polovici decembra.
Víťazná osobnosť nahradí na rube vynálezca parného stroja Jamesa Watta a jeho obchodného partnera Matthewa Boultona. V tejto podobe bola bankovka uvedená do obehu prvýkrát v roku 2011.
V súčasnosti je v obehu asi 330 miliónov bankoviek s nominálnou hodnotou 50 libier, ktoré tak majú celkovú hodnotu 16,5 miliardy libier, uviedla britská centrálna banka.
Mena skorumpovaných elít
Pred časom sa pritom uvažovalo, že platidlo, ktoré má v súčasnosti zo všetkých britských bankoviek najvyššiu nominálnu hodnotu, Británie z obehu úplne stiahne.
Úrady sa totiž obávali, že päťdesiatlibrovka je až príliš často zneužívaná pri nekalých transakciách, zatiaľ čo bežní občania ju používajú len zriedka.
Riaditeľ banky Standard Chartered túto bankovku kedysi dokonca označil za "menu skorumpovaných elít, zločinu všetkého druhu a daňových únikov".
Britská vláda však v októbri oznámila, že päťdesiatlibrová bankovka v obehu zostane, nová bude ale z plastu, a mala by teda byť odolnejšia, bezpečnejšia a ťažšie falšovateľná.