BRATISLAVA. Navrhnutí kandidáti do Rady Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) nie sú najsilnejšími kandidátmi a komisia neskúmala podozrenia, ktoré sa s nimi spájajú.
Tvrdia to mimovládne organizácie Nadácia Zastavme korupciu a Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Požadujú zároveň nový výber kandidátov.
V spoločnom stanovisku zamestnávateľské združenia, obchodné komory a asociácie, ktoré sú súčasťou iniciatívy za vládu zákona (Rule od Law Initiative), tvrdia, že nominácia vyvoláva nedôveru a spochybňuje deklarovaný záujem vybrať odborne a morálne najlepšieho kandidáta.
Komisia odporučila vláde vymenovať bývalú podpredsedníčku ÚVO Danku Bekeovú a Mateja Ovčiarku z ministerstva životného prostredia.
Mimovládky sa cítili ako inom vypočutí
"Rozhodnutie komisie minulý štvrtok nás zaskočilo a máme pocit, že sme boli na inom vypočutí. Podľa nás najsilnejšia kandidátka neprešla a odporúčaný kandidát nás nepresvedčil o dostatočných znalostiach a skúsenostiach vo verejnom obstarávaní," vysvetlil riaditeľ INEKO Peter Goliaš.
Komisia podľa Goliaša na vypočutí nežiadala od kandidátov vysvetlenia k podozreniam, ktoré sa týkajú ich predchádzajúceho pôsobenia.
Dodáva, že v prípade kandidáta Ovčiarku ide o jeho pôsobenie v skupine Eastfield, kde bol v rokoch 2008 až 2012 finančným riaditeľom a počas svojho pôsobenia aktívne nevysvetlil problémy, za ktoré bol zodpovedný.
Desiatky sporných tendrov
Kandidátka Bekeová bola v rokoch 2013 až 2018 podpredsedníčkou ÚVO, pričom do jej pôsobnosti patrila aj kontrolná činnosť úradu.
"Aj počas jej pôsobenia na úrade zamrzli konania o desiatkach sporných tendrov. Prípad neriešenia spolu 70 sporných tendrov začína skúmať generálna prokuratúra," upozorňujú mimovládky.
V opakovanej a každej ďalšej voľbe INEKO a Zastavme korupciu odporúčajú systémové zmeny, podľa ktorých by členovia komisie nemali pracovať zadarmo, hodnotenie komisie a jej jednotlivých členov by malo byť verejné a vypočutia by mali byť nahrávané na video a zverejnené, optimálne vysielané online.
Ako dodávajú mimovládky, hlbšou zmenou by bol prenos právomoci vyberať členov Rady ÚVO z vlády na parlament, prípadne aj prezidenta.
"Rada totiž do veľkej miery plní kontrolné funkcie vo vzťahu k ministerstvám a iným štátnym organizáciám ako veľkým obstarávateľom," uzatvárajú mimovládky.
Najlepšiu nevybrali
Zamestnávateľské združenia, obchodné komory a asociácie, ktoré sú súčasťou iniciatívy za vládu zákona (Rule od Law Initiative), na základe zverejneného návrhu kandidátov predloženého na schválenie vláde žiadajú, aby boli ešte pred rokovaním vlády zverejnené čo najpodrobnejšie informácie o bodovom hodnotení jednotlivých kandidátov.
A to vrátane hodnotiacich hárkov členov komisie pri zachovaní ich anonymity, aby boli vyvrátené akékoľvek pochybnosti a podozrenia z prípadnej zaujatosti, resp. manipulácie pri hodnotení.
"Na verejnom vypočutí kandidátov 22. novembra mohla verejnosť vidieť odbornú spôsobilosť všetkých šiestich kandidátov, pričom bolo zrejmé, že najmä vystúpenie jednej kandidátky bolo po odbornej stránke výrazne lepšie ako všetky ostatné," uvádza sa v stanovisku zamestnávateľských združení, obchodných komôr a asociácií.
"O to viac prekvapujúci sa javí v médiách zverejnený návrh na odporučenie kandidátov na schválenie vláde SR, z ktorého je evidentné, že rozhodujúca časť odbornej komisie aj napriek odborne najlepšiemu vystúpeniu navrhla iných kandidátov," vyplýva z vyjadrenia.
Vzhľadom na očividné rozdiely v odbornej stránke prezentácie medzi jednou kandidátkou a ostatnými kandidátmi zároveň žiadajú aj o podrobnejšie zdôvodnenie hodnotenia kandidátov nad rámec bodového hodnotenia, aby prišlo k vysvetleniu vyhodnotenia jej kandidatúry.
Hazard s dôverou
"V opačnom prípade sa spochybňuje význam samotného verejného vypočutia a jeho váhy vo výberovom procese. To zároveň vytvára nebezpečný precedens do budúcnosti pri výbere zástupcov do iných nezávislých a regulačných úradov, či ďalších verejných inštitúcii a môže odrádzať odborne zdatných a morálne spôsobilých uchádzačov aktívne sa zapájať do výberových procesov," upozornili zamestnávatelia a podnikatelia.
Takýto hazard s dôveryhodnosťou si podľa nich v súčasnosti verejné obstarávanie na Slovensku nemôže dovoliť.
Rozhodnutie komisie má odporúčací charakter. Vláda má možnosť nezvoliť žiadneho z odporúčaných kandidátov alebo kandidátok a môže vyhlásiť novú voľbu.
Dvaja noví členovia Rady ÚVO majú nahradiť dvoch doterajších členov, ktorým sa skončilo funkčné obdobie v Rade ÚVO k 27. septembru 2018.