BRATISLAVA. Parlament schválil návrh vlády na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o službách zamestnanosti.
Poslanci tak vládny návrh novely zákona, ktorou sa má spružniť systém príchodu pracovníkov z tretích krajín na Slovensko, prerokujú v druhom a treťom čítaní už na aktuálnej schôdzi.
Novela zákona má od začiatku budúceho roka zaviesť opatrenia v oblasti služieb zamestnanosti, ako aj v oblasti pobytu cudzincov na Slovensku.

V zákone o službách zamestnanosti sa má pre zamestnávateľov zaviesť povinnosť nahlasovať voľné pracovné miesta na úrady práce s tým, že by zákon stanovoval maximálnu výšku pokuty za nesplnenie tejto povinnosti.
Ďalšou navrhovanou zmenou je zvýšenie periodicity aktualizácie zoznamu zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily z ročnej na štvrťročnú.
Novela zákona o službách zamestnanosti tiež upravuje podporné doklady predkladané k žiadosti, a to najmä doklady o dosiahnutom vzdelaní a doklady týkajúce sa dočasného pridelenia.
Skracujú sa lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie povolenia na sezónne zamestnanie a rozširujú sa možnosti vstupu štátnych príslušníkov tretích krajín na trh práce cez agentúry dočasného zamestnávania v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily.
Rezort práce tiež navrhuje zjednotenie dĺžky preverovaného obdobia neporušenia zákazu nelegálneho zamestnávania na účely zamestnávania štátnych príslušníkov tretích krajín.
V zákone o pobyte cudzincov sa majú od začiatku budúceho roka skrátiť lehoty pre posudzovanie žiadosti o udelenie prechodného pobytu na zamestnanie z 90 na 30 dní v prípade zamestnaní s nedostatkom pracovnej sily, alebo ak ide o zamestnancov technologických centier.
Prehodnotiť sa má aj počet podporných dokladov k žiadosti o udelenie prechodného pobytu. Zavádzajú sa nové povinnosti niektorým inštitúciám s cieľom uľahčiť priebeh konania o pobyte a zmeniť sa má miestna príslušnosť na prijatie žiadosti o prechodný pobyt a konanie vo veci.
Názory poslancov z dnešnej debaty:
- Namiesto zamestnávania ľudí z tretích krajín by bol riešením pre nedostatok pracovníkov na Slovensku návrat Slovákov zo zahraničia alebo aj presunutie pracovníkov zo štátnej správy. Uviedla to poslankyňa SaS Jana Kiššová, s ktorou súhlasil aj jej opozičný kolega Eduard Heger (OĽaNO).
- Koaličný poslanec Smeru Erik Tomáš však Kiššovej oponoval, že ponúkla riešenie, ale nepovedala, ako ho dosiahnuť.
- Heger doplnil, že nedostatok pracovníkov by sa mohol vyriešiť napríklad aj zapojením baníkov alebo pracovníkov zo štátnej správy do iných odvetví, ktoré potrebujú zamestnancov.