WASHINGTON. Prezident USA Donald Trump oznámil, že Čína súhlasila so "znížením a odstránením" ciel na dovoz osobných vozidiel z USA. Tieto clá teraz činia 40 percent.
Trump to bez ďalších podrobností oznámil na svojom twitterovom účte krátko potom, čo sa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom dohodol na summite G20 na 90-dňovom prímerí v obchodnom spore.
Loading
...
Čína žiadne vyhlásenie ku clám na automobily neurobila. Peking v rámci odvetných opatrení za americké clá v júli zaviedol na vozidlá vyrábané v USA mimoriadne clo vo výške 25 percent, takže celková tarifa dosiahla 40 percent.
Trump minulý týždeň nariadil úradom preskúmanie týchto čínskych ciel.
Spojené štáty teraz na dovoz osobných automobilov z Číny uplatňujú sadzbu 27,5 percenta.

Každé zníženie alebo zrušenie dodatočných ciel je prínosom pre výrobcov automobilov, ako sú Tesla, BMW a Daimler, ktorí vyrábajú automobily v USA a vyvážajú ich do Číny.
Dodatočné clá spomalili predaj dovážaných automobilov na čínskom trhu, ktorý je najväčší na svete a ktorý zrejme vykáže tento rok prvý prepad za viac ako dvadsať rokov.
O možnosti znížiť sadzby na dovoz automobilov z USA obe stany podľa zdrojov agentúry Bloomberg oboznámených so situáciou konali už pred summitom v Buenos Aires.
Rozsah a načasovanie tohto zníženia ale podľa zdrojov neboli jasné.
V obchodnom spore, ktorý otriasol finančnými trhmi a ohrozuje svetový ekonomický rast, sa Spojené štáty a Čína na práve skončenom summite G20 v Argentíne dohodli na 90-dňovom prímerí.
Po túto dobu sa budú snažiť vyjednať obchodnú dohodu a nebudú zavádzať nové clá. Čína navyše sľúbila nákup niektorých tovarov z USA.
Oznámil to Biely dom po rokovaní amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho náprotivku Si Ťin-pchinga.
Trump sľúbil, že od 1. januára nezvýši clo na čínsky tovar, ktorého ročná hodnota dovozu dosahuje 200 miliárd USD, na 25 percent zo súčasných desiatich percent. Nebudú zavedené ani žiadne iné clá.
Peking potom súhlasil, že kúpi bližšie neurčený, ale veľmi podstatný objem poľnohospodárskeho, energetického a priemyselného tovaru a ďalších produktov z USA.
Rokovania medzi USA a Čínou
- Vyjednávanie povedie americký obchodný zástupca Robert Lighthizer. Povedal to v pondelok obchodný poradca Bieleho domu Peter Navarro vo verejnoprávnom rozhlase.
Podľa neho je Lighthizer najtvrdším vyjednávačom, akého kedy Biely dom mal. A chystá sa na rokovaniach postupovať kapitolou po kapitole a dostať clá nadol, odstrániť necolné prekážky, dosiahnuť ukončenie všetkých štrukturálnych postupov, ktoré bránia americkým firmám v prístupe na čínsky trh.
USA potrebujú v priebehu najbližších 90 dní vidieť zo strany Číny "niečo konkrétne" v oblasti obchodu, aby obe strany dospeli k reálnej dohode, uviedol americký minister financií Steven Mnuchin. Mnuchin je optimistický a verí, že USA a Čína sa dohodnú na obchodnej dohode. Peking podľa neho prisľúbil ústupky v niektorých kľúčových sporných bodoch.
Mnuchin však zdôraznil, že Peking musí dodržať svoje slovo. Biely dom chce znížiť obchodný deficit s Čínou a zastaviť krádeže duševného vlastníctva a technológií.
Peking podľa Mnuchina predložil komplexnú a rozsiahlu ponuku: "Stále je však potrebné vyjednať detaily," uviedol Mnuchin. "To nie je len o kupovaní vecí. Je to tiež o otvorení trhov pre firmy z USA a o ochrane americkej technológie. Pre nášho prezidenta sú veľmi dôležité štrukturálne problémy."