Bratislava 17.januára (TASR) - Podľa názorov prevádzkovateľov i užívateľov internetu je jednou z možností zníženia ceny tejto služby úpravou dane z pridanej hodnoty zo súčasných 23 na 6%. Ako však uviedol predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda po stretnutí s prezidentom Slovenských telekomunikácií,a.s.Ladislavom Mikušom, na ktorom hovorili o marketingovej politike ST i avizovanom zvýšení cien za pripojenie na internet, nie je to schodná a ani vhodná cesta.
Podľa jeho slov, je táto daň v krajinách Európskej únie približne na rovnakej úrovni ako na Slovensku. Sú však asociované krajiny, kde je sadzba podstatne nižšia, ale je to len otázkou jedného roka, kedy sa budú podpisovať prístupové zmluvy medzi nimi a EÚ a nastane zmena aj v tomto smere. Sú krajiny, ako zdôraznil premiér, ktoré majú povolené alebo tolerované takéto dočasné zníženie sadzby DPH v oblasti internetových služieb, ale sú štáty, ktoré majú tolerované iné oblasti. Pre SR je takou energetika. Zároveň na konkrétnom prípade Českej republiky dokumentoval svoje tvrdenie. ČR má výnimku práve v oblasti zdaňovania služieb internetu, ale nemá úľavy v oblasti energetiky ako SR. "Dnes, keď proces negociácie vrcholí a keď o rok sa bude v krajiných EÚ rozhodovať a ratifikovať prístupová dohoda s každou kandidátskou krajinou, je cesta znižovania DPH za internet neperspektívna" zdôraznil M.Dzurinda.
Daň z pridanej hodnoty na služby súvisiace s internetom je v okolitých krajinách rôzna. Kým v Maďarsku je 25 a v Rakúsku 20%, Nemecko zaťažilo túto službu 16, Poľsko 6 a ČR 5% daňou z pridanej hodnoty.
* pe