Bratislava 20. januára (TASR) - Zmena postupu privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) v tejto etape by znamenala jej praktické zastavenie a ohrozenie reformy sociálneho poistenia. V súvislosti s požiadavkou Strany demokratickej ľavice (SDĽ), aby vláda zmenila svoje rozhodnutie o privatizácii SPP, to v dnešnej diskusnej relácii STV "O päť minút dvanásť" uviedla podpredsedníčka Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Zuzana Martináková.
SDKÚ podľa nej nepovažuje prehodnotenie spôsobu predaja SPP za reálne a nebude ho podporovať. "SDĽ pred jeden a pol rokom tiež hlasovala vo vláde za súčasný model privatizácie. Dnes prichádzať s inými návrhmi je v takejto dôležitej otázke minimálne nezvyčajné," zhodnotila.
SDĽ podľa slov P. Magvašiho naopak nepovažuje zmenu postupu privatizácie SPP za problém, pričom jej požiadavka vychádza z potreby spoločenskej zhody medzi občanmi a novými strategickými investormi v prípade privatizácie prirodzených monopolov. "SPP je vysoko bonitný podnik, ktorý by mal aj v budúcnosti prinášať pre občanov príjmy," zdôraznil. V prípade napojenia sa slovenského tranzitného systému na Jamal pritom môže hodnota jeho akcií stúpnuť až na dvojnásobok.
Na vybudovanie druhého piliera dôchodkovej reformy nie je podľa P. Magvašiho potrebných okamžite 55 miliárd Sk, ale môže sa financovať postupne výnosmi z podielových listov. SDĽ preto navrhuje, aby sa na tieto účely previedlo na Sociálnu poisťovňu 25 % akcií podniku. Na rozdiel od pôvodného rozhodnutia vlády SR privatizovať 49-% podiel v SPP by tak štát ponúkol strategickému investorovi len 24 % akcií podniku, pričom výnos z predaja by bol použitý na úhradu štátnych dlhov.
S návrhom prehodnotiť spôsob predaja SPP prišiel P. Magvaši už v septembri minulého roka. Proti jeho realizácii sa postavil okrem iného aj riaditeľ pražskej pobočky Credit Suisse First Boston, ktorý je poradcom vlády SR pri privatizácii podniku.
* san zll