BRATISLAVA. Ekonomika začne spomaľovať a hrozí ďalšia recesia, varujú svetoví ekonómovia. Problém vidia v takzvanej výnosovej krivke amerických dlhopisov, ktorá sa postupne splošťuje.
Niektorí varujú pred ďalšou krízou, iní tvrdia, že prepad ekonomiky nebude až taký veľký ako pred desiatimi rokmi.
Denník SME prináša odpovede na otázky, čo vlastne táto krivka ukazuje a prečo bude mať podľa ekonómov dosah na hospodárstvo.
1. Čo je výnosová krivka dlhopisov a aký je problém?
Každý štát potrebuje peniaze. Jedným zo spôsobov, ako sa k nim dostať, keď si treba požičať, je vydávať dlhopisy, teda cenné papiere.

Princíp v podstate pripomína bežnú pôžičku: aj v prípade dlhopisov štát investorom, ktorými môžu byť napríklad banky, sľubuje vyplatiť určitý úrok.
Spravidla sa štátne dlhopisy delia na krátkodobé, napríklad dvojročné, a dlhodobé, napríklad desaťročné. Na krátkodobé dlhopisy zvyčajne štáty ponúkajú nižšie úroky. Princíp je rovnaký, ako keď človek vloží peniaze na termínovaný vklad, čím dlhšie ich tam nechá, tým vyšší úrok mu banka sľubuje.
Problém nastáva, keď štát na krátkodobé dlhopisy ponúka rovnaký alebo dokonca vyšší úrok ako na tie s dlhou splatnosťou. Práve rozdiel medzi úrokmi na krátkodobých a dlhodobých dlhopisoch ukazuje takzvaná výnosová krivka.