PEKING/BRUSEL. Európa je znepokojená, podľa eurokomisára pre jednotný digitálny trh Andrusa Ansipa existujú obavy z toho, že Peking žiada technologické firmy krajiny, aby spolupracovali s jej spravodajskými službami.
Japonsko plánuje z bezpečnostných dôvodov zakázať vládne nákupy zariadení od čínskych telekomunikačných koncernov vrátane Huawei.
Čínsky telekomunikačný koncern Huawei vymenoval predsedu správnej rady spoločnosti do pozície zastupujúceho finančného riaditeľa.
Predseda správnej rady Liang Chua tak prevezme právomoci finančnej riaditeľky Meng Wan-čou, ktorú cez víkend zadržali v Kanade na žiadosť USA.
Washington, ktorý Meng Wan-čou podozrieva z porušovania sankcií USA voči Iránu, žiada Kanadu o jej vydanie.
Dcéra zakladateľa

Meng Wan-čou, ktorá je zároveň podpredsedníčkou správnej rady telekomunikačného koncernu a dcérou zakladateľa spoločnosti Žen Čeng-feja, bola zatknutá vo Vancouveri ešte v sobotu.
Teraz čelí vyhosteniu do USA, pričom na piatok je stanovené pojednávanie ohľadom kaucie.
Kanada zverejnila informácie o zatknutí Meng Wan-čou až v stredu a správa okamžite otriasla svetovými akciovými trhmi.
Trhy sa otriasli
Investori sa po predchádzajúcom upokojení, ktoré nasledovalo po rokovaniach medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a jeho čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom v Buenos Aires, začali opätovne obávať zhoršenia obchodného sporu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí medzičasom vyzvalo Kanadu na okamžité prepustenie Meng Wan-čou a od Washingtonu žiadalo vysvetlenie, z akých dôvodov bola finančná riaditeľka čínskeho koncernu zadržaná.
Trump o zatknutí vraj nevedel
Samotná firma Huawei po potvrdení jej zadržania oznámila, "že má o prípade veľmi málo informácií a navyše, nie je si vedomá, že by sa Meng Wan-čou niečoho nezákonného dopustila".
S cieľom situáciu upokojiť a zabrániť tomu, aby kauza Meng Wan-čou ovplyvnila budúce obchodné rokovania medzi Čínou a USA, dvaja predstavitelia americkej vlády ubezpečili, že Trump o plánoch zatknúť finančnú riaditeľku Huawei vopred informovaný nebol.
Eurokomisár hovorí o bezpečnostnej hrozbe
Európska únia by podľa eurokomisára pre jednotný digitálny trh Andrusa Ansipa mala byť znepokojená pre možné bezpečnostné riziká zo strany technologického gigantu Huawei a ďalších čínskych spoločností.
Eurokomisár uviedol, že existuje dôvod pre obavy po tom, ako finančnú riaditeľku
“"Otázkou je, či by sme mali mať obavy z firmy Huawei alebo iných čínskych spoločností. Áno, myslím si, že by sme mali byť znepokojení."
„
firmy Huawei zatkli v Kanade, pričom dôvodom je údajne podozrenie z jej zapojenia do obchádzania sankcií voči Iránu.
"Nasledujúcou otázkou je, či by sme mali mať obavy z firmy Huawei alebo iných čínskych spoločností. Áno, myslím si, že by sme mali byť znepokojení," povedal Ansip na tlačovej konferencii.
Eurokomisár dodal, že existujú obavy z toho, že Peking žiada technologické firmy krajiny, aby spolupracovali s jej spravodajskými službami.
Huawei je najväčším svetovým dodávateľom sieťových zariadení pre telefonické a internetové spoločnosti a zatknutie finančnej riaditeľky firmy zintenzívňuje obavy, že jej dominantné postavenie ohrozuje národnú bezpečnosť západných krajín.
Od Japoncov môže prísť ďalší úder pre Huawei
Japonsko plánuje z bezpečnostných dôvodov zakázať vládne nákupy zariadení od čínskych telekomunikačných koncernov Huawei a ZTE.
Podľa nemenovaných zdrojov, na ktoré sa ako prvý odvolal japonský denník Jomiuri, sa Japonsko chce takýmto krokom viac chrániť proti špionáži a kybernetickým útokom.
Ak by sa informácie potvrdili, pre Huawei by to znamenalo ďalšiu nepríjemnú správu v krátkom čase po zatknutí svojej finančnej riaditeľky v Kanade.
Čínske technologické spoločnosti sú v poslednom období pod čoraz väčším tlakom USA, ale aj ďalších západných krajín za ich prepojenie na čínsku vládu.
Západné krajiny sa obávajú, že čínske technologické firmy by mohli slúžiť Pekingu na špionáž.
Firma Huawei bola už odstavená z trhu USA a Austrália a Nový Zéland zablokoval použitie zariadení Huawei pri budovaní 5G siete. Firma ale neustále tvrdí, že Peking na jej aktivity vplyv nemá.
Podľa denníka Jomiuri japonská vláda nemieni menovať priamo ZTE či Huawei, ale plánuje adekvátne upraviť podmienky v oblasti obstarávania.
Zdroj z japonskej vlády však správu denníka o plánoch Tokia vyradiť čínske telekomunikačné spoločnosti z vládnych nákupov pre bezpečnostné dôvody spochybnil.
Ako uviedol jeden z vládnych úradníkov zodpovedný za oblasť kybernetickej bezpečnosti, Japonsko takéto rozhodnutie neprijalo.
Ako dodal, k určitej zmene politiky v tejto oblasti môže dôjsť, pričom informácie by mali byť zverejnené na budúci týždeň, predpokladá však, že nebudú takého druhu, ako tvrdí denník.