SINGAPUR. Ceny ropy vzrástli v stredu o vyše jedno percento.
Trhy s ropou podporilo zotavenie akciových trhov, ako aj očakávania, že dohoda Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a ďalších producentov o znížení ťažby pomôže stabilizovať situáciu v oblasti dopytu a ponuky.
Najväčšie ložisko v Líbyi

Ceny čiastočne podporila aj najnovšia situácia v Líbyi, kde bol opätovne pozastavený vývoz z najväčšieho ropného ložiska Šarára.
OPEC a niektorí ďalší producenti na čele s Ruskom sa na zasadnutí vo Viedni minulý týždeň dohodli, že od januára znížia produkciu o 1,2 milióna barelov denne (1 barel = 159 litrov).
Krajiny vychádzajú z objemu ťažby v októbri tohto roka. Členské štáty ropného kartelu plánujú zredukovať ťažbu o 800-tisíc barelov/deň, ostatné štáty o zostávajúcich 400-tisíc barelov denne, pritom Ruska sa týka 228-tisíc barelov/deň.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou vo februári vzrástla do 7.21 h SEČ o 76 centov (1,26 percenta) na 60,96 USD (53,57 eura) za barel.
Cena americkej ľahkej ropy s januárovým kontraktom dosiahla 52,32 USD/barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to predstavuje rast o 67 centov (1,30 percenta).
Nemusí to stačiť, USA ťaží viac
Niektorí analytici sa ale stále obávajú, že rozsah dohodnutej redukcie nebude na výraznejší rast cien ropy stačiť.
Situáciu totiž stále komplikujú USA, kde produkcia komodity pokračuje v raste. Posledné údaje poukazujú na rekordných 11,7 milióna barelov denne.
Navyše, Federálny úrad pre energetiku (EIA) tento týždeň informoval, že za celý rok by ťažba mala dosiahnuť v priemere 10,88 milióna barelov denne, čo by malo Spojeným štátom zabezpečiť prvú priečku v rebríčku svetových producentov pred Ruskom a Saudskou Arábiou.
Na budúci rok by sa mala ťažba ešte zvýšiť a dosiahnuť v priemere až 12,06 milióna barelov/deň.