ŠTRASBURG/PRAHA/BRUSEL. Európsky parlament vo štvrtok schválil uznesenie vyzývajúce Európsku komisiu na prijatie krokov vo veci možného konfliktu záujmov českého premiéra Andreja Babiša.
Prijatý text, ktorý spoločne predložili kluby ľudovcov, konzervatívcov a Zelených, požadoval najmä pozastavenie európskych financií pre skupinu Agrofert.
Pre sa vyslovilo 434 poslancov, proti bolo 64 a hlasovania sa zdržalo 47 členov Europarlamentu. Europarlament má celkom 751 poslancov.
Kľúčový bod rezolúcie vyzýva komisiu, "aby sa touto otázkou neodkladne zaoberala na základe stanoviska svojich právnych služieb" a prijala potrebné kroky "vrátane pozastavenia všetkého financovania z Únie určeného koncernu Agrofert, pokiaľ nebude konflikt záujmov plne vyšetrený a vyriešený".
Pre Agrofert alebo pre Česko?
V stredu komisár EÚ pre rozpočet Günther Oettinger počas debaty v Europarlamente vyhlásil, že už v liste informoval, že až do vyriešenia celej záležitosti nehodlá ďalšie dotácie udeľovať.
To vyvolalo nejasnosti, z únijných orgánov vo štvrtok prichádzali rozporuplné vyjadrenia, či sa pozastavenie financií týka iba Agrofertu alebo celej Českej republiky.
ČTK potvrdili dobre informované zdroje z Európskej komisie, že zastavenie dotácií Európskej únie sa netýka celej Českej republiky, ale len firiem skupiny Agrofert v rámci poľnohospodárskej a kohéznej politiky.
Rovnakú informáciu dal novinárom pred štvrtkovým rokovaním summitu EÚ aj premiér Andrej Babiš, podľa ktorého bola správa o zastavení eurodotácií celej Českej republike dezinformáciou.
České úrady teraz túto vec s Európskou komisiou intenzívne riešia.
Český Štátny poľnohospodársky intervenčný fond (SZIF) potvrdil, že od 2. augusta nepreplatil koncernu Agrofert žiaden nový projekt z európskeho Programu rozvoja vidieka (PRV).
Ostatným poľnohospodárom sa dotácie štandardne vyplácajú, oznámila vo štvrtok ČTK hovorkyňa SZIF Vladimíra Nováková a potvrdil to hovorca ministerstva poľnohospodárstva Vojtěch Bílý.
Od augusta však fond stále prepláca Agrofertu dotácie na staršie projekty alebo na priame platby.
Prísny postoj

Väčšina europoslancov v stredajšej debate vyzvala eurokomisiu, aby voči Babišovi zaujala prísny postoj, podľa iných by zase mala Praha dostať šancu urobiť nápravu bez politického tlaku europoslancov.
Komisár Oettinger poslancom povedal, že informácie o neposkytovaní dotácií zaslal českej vláde v liste, v ktorom ju zároveň vyzval na urýchlenú nápravu situácie.
Profit z Agrofertu
Europarlament v stredu riešil bod s názvom "Konflikt záujmov a ochrana rozpočtu EÚ v Českej republike" na podnet klubu Zelených, ktorí Babiša kritizujú na základe štúdie právnej služby eurokomisie.
Tá dospela koncom novembra k záveru, že český premiér vzhľadom na uvedené nové pravidlá stále profituje z činnosti Agrofertu, hoci ho previedol do zvereneckého fondu.
Spolu so Zelenými sa na texte rezolúcie vyzývajúcej eurokomisiu okrem iného k zastaveniu poskytovania dotácií holdingu Agrofert, o ktorej budú poslanci hlasovať vo štvrtok, podieľala poslankyňa ľudovcov Ingeborg Grässelová.
Len sľuby
"Vítame štúdiu právnej služby a list (eurokomisie Babišovi), ale žiadame činy. Žiadne ďalšie peniaze Agrofertu, kým je narušená hospodárska súťaž," povedala poslankyňa, ktorá sa Babišovým vzťahom k Agrofertu a jeho čerpaním dotácií zaoberá dlhodobo.
Český premiér, ktorý v liste komisii sľúbil situáciu riešiť, podľa poslankyne v minulosti už niekoľkokrát podobné sľuby dal, ale nikdy nedodržal.
Z dvoch desiatok poslancov, ktorí v následnej mnohokrát emotívnej diskusii vyjadrili svoj pohľad na čerpanie európskych dotácií firmami okolo českého premiéra, bola takmer polovica Čechov.
Zástupcovia TOP 09, KDU-ČSL či ODS svorne vyzývali komisiu k ráznym krokom, ktoré podľa nich majú zabrániť zneužívaniu európskych peňazí.
Babiš: je to kampaň opozície
"Špinavé prádlo sa síce má prať doma, ale v tomto prípade ide o peniaze z európskeho rozpočtu a to je potrebné riešiť tu," vyhlásil občiansky demokrat Jan Zahradil na výčitku jedného z diskutujúcich politikov, či by sa český prípad nemal primárne riešiť na domácej pôde.
K tomu vyzývali napríklad poslankyňa Babišovho hnutia ANO či komunisti, podľa ktorých nedostali české orgány dostatok času na vyriešenie prípadu.
"Česká polícia, prokuratúra a súdy sú nezávislé a môžu konať ... Politický tlak nezávislosti, rovnako ako nikdy v minulosti, nepomôže," vyhlásila komunistická poslankyňa europarlamentu Katarína Konečná.
Samotný Babiš, podľa ktorého je česká vláda v kontakte s eurokomisiou a celú záležitosť sa snaží vyriešiť, označil snahu o prijatie rezolúcie za poškodzovanie Česka, ku ktorému poslancov vedie túžba zviditeľniť sa pred májovými voľbami do europarlamentu.
Podľa Babiša stojí rezolúcia na vratkých základoch a je podľa neho pokračovaním kampane, ktorú proti nemu vedie opozícia v Českej republike.
"Musím sa smiať, keď niektorí europoslanci hovoria, že to poškodzuje dobré meno Českej republiky. Oni poškodzujú dobré meno Českej republiky ... samozrejme sú to všetko placnutia do vody, pretože to nemá žiadny reálny základ," povedal vo štvrtok po hlasovaní Europarlamentu predseda českej vlády novinárom v Bruseli.
Poslanec TOP 09 a bývalý český minister financií Miroslav Kalousek na twitteri upozornil, že zastavenie dotácií pre Agrofert z EÚ automaticky neznamená, že firma peniaze nedostane.
"Aby bolo jasno: Neexistuje žiadny vzťah EÚ-Agrofert. Peniaze Agrofertu platí Česká republika a potom ich účtuje EÚ," napísal.
Prepad príjmov podľa neho bude mať Česko.
Audity z Bruselu
Európska komisia sa chystá začiatkom budúceho roka poslať do Česka auditorov, ktorí preveria, či pri čerpaní dotácií v niekoľkých programoch nedošlo k porušovaniu pravidiel.
Audity by mali skúmať ako predchádzajúce viacročné finančné obdobie rokov 2007 až 2013, tak dobu od roku 2014 do tohtoročného augusta, teda do chvíle, než začala platiť nová úprava v posudzovaní konfliktu záujmov.
Podľa eurokomisára pre rozpočet Günthera Oettingera by sa mali preverovať české dotácie čerpané v rámci programov rozvoja vidieka, politiky súdržnosti a sociálnej politiky.
Oettinger v stredu europoslancom počas debaty o možnom konflikte záujmov českého premiéra Andreja Babiša oznámil, že po skončení auditov podá Európskemu parlamentu správu o ich výsledku.
Eurokomisia sa v oboch obdobiach v rámci všetkých troch spomínaných programov podieľala na financovaní viac ako dvoch stoviek českých projektov, ktoré by mali audity skúmať.