BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady prelomili vo štvrtok veto prezidenta Andreja Kisku pri zákone o osobitnom odvode pre obchodné reťazce a schválili ho v pôvodnom znení.
Na Slovensku sa tak zavedie odvod pre reťazce vo výške 2,5 percenta z ich čistého obratu.
Za návrh zákona hlasovalo 78 poslancov zo 135 prítomných, proti bolo 43 poslancov a hlasovania sa zdržalo 14 poslancov. Zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce odobrili poslanci pôvodne 6. decembra 74 hlasmi.
Odvod diskriminuje, vyčíta Kiska

Prezident Andrej Kiska však právnu normu nepodpísal a vrátil ju poslancom späť do parlamentu. Namietal, že nový osobitný odvod je nesystémový nástroj, ktorý diskriminuje niektoré obchodné reťazce.
Na prelomenie prezidentovho veta potrebovali poslanci získať aspoň 76 hlasov.
Návrh zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce pripravili poslanci koaličnej SNS.
Podľa predkladateľov je totiž v záujme spravodlivejšieho prerozdelenia potrebné vytvoriť nové mechanizmy na podporu domáceho poľnohospodárstva a potravinárstva.
Výnimky z odvodu
Potrebné je podľa nich financovať najmä odbyt poľnohospodárskych produktov a výrobkov, analýzy, prieskumy, výstavy a prezentácie súvisiace s odbytom poľnohospodárskych produktov a výrobkov.
Slúžiť na to má práve osobitný odvod.
Osobitný odvod sa pritom nebude vzťahovať na malé a stredné podniky, obchodné aliancie či prevádzky nachádzajúce sa v okresoch, ktoré spadajú pod zákon o takzvaných najmenej rozvinutých okresoch.
SaS sa obráti na Ústavný súd
Strana SaS avizovala, že sa pre zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce obráti na Ústavný súd. Podľa SaS Ústava explicitne hovorí, že na Slovensku funguje sociálne-trhová ekonomika a štát chráni hospodársku súťaž.
Všetky tieto tri atribúty ale boli podľa nich týmto zákonom porušené.
Zákon podľa nich devastuje hospodársku súťaž, diskriminuje podnikateľov na trhu a v konečnom dôsledku poškodí spotrebiteľov. Jednak vyššími cenami potravín a jednak tým, že zneatraktívni Slovensko pre podnikanie v obchode.
"Okrem toho reálne hrozí, že Slovensko bude musieť vybraté peniaze z takéhoto odvodu obchodníkom vrátiť. Avšak tieto financie by už nešli späť zo štruktúr rezortu pôdohospodárstva, ale poskladali by sa na ne všetci občania Slovenska zo štátneho rozpočtu," opísala poslankyňa SaS Jana Kiššová.