BRATISLAVA. Opozičná strana SaS sa po opätovnom schválení zákona o osobitnom odvode pre obchodné reťazce obráti na Ústavný súd SR, aby preskúmal štátnu ochranu hospodárskej súťaže.
Zároveň strana prehlasuje, že pri prvej príležitosti zruší Dankov osobitný odvod.
Osobitný odvod je diskriminačný

Informovala o tom vo štvrtok strana SaS v tlačovej správe po tom, ako poslanci NR SR prelomili veto prezidenta Andreja Kisku pri tomto zákone.
Poslanci vládnej koalície podľa SaS ukázali občanom, a to nielen na Slovensku, že na nich neplatia žiadne rozumné argumenty odborníkov, ľudí z obchodu ani prezidenta.
Platí na nich podľa SaS len logika oligarchov, ktorí chcú získať výhody na úkor celej spoločnosti.
„Zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce devastuje hospodársku súťaž, diskriminuje podnikateľov na trhu a v konečnom dôsledku poškodí spotrebiteľov. Jednak vyššími cenami potravín a jednak tým, že zneatraktívni Slovensko pre podnikanie v obchode,“ uviedla podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Okrem toho reálne hrozí, že Slovensko bude musieť vybraté peniaze z takéhoto odvodu obchodníkom vrátiť. Avšak tieto financie by už nešli späť zo štruktúr rezortu pôdohospodárstva, ale poskladali by sa na ne všetci občania Slovenska zo štátneho rozpočtu. Navyše, súčasná nezodpovedná koalícia toto bremeno zrejme prenáša na budúcu vládu,“ upozornila Kiššová.
Strana SaS sa teraz zasadí, aby hospodársku súťaž preskúmal Ústavný súd SR, pretože Ústava SR explicitne hovorí, že na Slovensku funguje sociálne-trhová ekonomika a štát chráni hospodársku súťaž.
Všetky tieto tri atribúty boli podľa SaS porušené - princípy trhu, sociálne aspekty i hospodárska súťaž.
„Bez ohľadu na stanovisko Ústavného súdu SR strana SaS pri prvej príležitosti tento nezmyselný zákon zruší,“ avizoval predseda SaS Richard Sulík.
Osobitný odvod sklamal aj obchodníkov
Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) je z opätovného schválenia odvodu sklamaná.
„Sme sklamaní, že v čase, kedy sa ekonomike SR darí, budeme mať vyrovnaný rozpočet a mohli by to konečne pocítiť aj všetci ľudia, poslanci schválili tento antisociálny zákon, ktorý uvalí novú daň na potraviny vo výške 2,5 %. A uvalí ju napriek tvrdeniam predkladateľov zákona na celé Slovensko, vrátane tých najmenej rozvinutých okresov, pretože od platenia odvodu sú oslobodené len predajne, ktoré majú najviac desať zamestnancov. Je to o to prekvapujúcejšie, že na možné negatívne dopady zákona upozorňovali nielen obchodníci, analytici, zamestnávatelia či odborári, ale aj prezident SR, ktorý zákon vrátil do NR SR a odporučil poslancom ho neprijať ako celok. Vládni poslanci zákon schválili napriek upozorneniam, že je v rozpore s Ústavou SR a legislatívou EÚ. Využijeme všetky zákonné prostriedky dané ústavou a právom EÚ, aby sme chránili záujmy ľudí v SR,“ povedal predseda SAMO Martin Krajčovič.