Lenka Lutonská odišla do Londýna ako tínedžerka s tisíckorunáčkou vo vrecku a len veľmi matnou predstavou o budúcnosti. Z pozície upratovačky v McDonald’s sa vypracovala na poprednú trénerku neurolingvistického programovania, ktorej poradenstvo dnes vyhľadávajú špičkoví podnikatelia, psychológovia, manažéri a akademici z vyše tridsiatich krajín sveta.
Programovanie sa netýka len počítačov, dá sa uplatniť aj pri ľudskej mysli. Lenke Lutonskej, certifikovanej trénerke a koučke neurolingvist ického programovania (NLP), pomohlo zmeniť život od základov a dnes ho ona pomáha zmeniť ďalším.
Po rokoch praxe a osobných konzultácií sa rozhodla presedlať na online aktivity. Teraz spoza obrazovky počítača pomáha najmä ženám podnikateľkám naštartovať a posunúť biznis do viacciferných výnosov.
V talóne má desiatky príbehov žien z rôznych svetadielov, od Európy cez Oceániu až po Afriku, ktoré vďaka jej tréningom získali strategické know-how a dosiahli miliónové tržby. Jej cesta k úspechu však nebola ľahká.
Od hamburgerov k psychológii
„Vždy som chcela pracovať s ľuďmi. Otec však pre mňa vybral inú kariéru, bez diskusie ma poslal študovať bankovníctvo. Mali sme komplikovaný vzťah. Rodinné problémy mi privodili bulímiu, neverila som si, bola som zo seba nešťastná. Keď sa mi naskytla príležitosť pracovať ako aupairka v Anglicku, využila som ju. O Londýne som v škole počula, že je to mesto, kde sa plnia sny. Tak som sem ako naivné 19-ročné dievča prišla a už som aj zostala,“ hovorí rodáčka zo Žiliny, ktorá sa usadila v lokalite Hemel Hempstead na okraji Londýna.
Ako aupairka sa však dlho neohriala, po niekoľkých týždňoch si preto našla prácu v McDonald’s. V žiarivo žltej rovnošate začínala ako upratovačka, časom sa vypracovala na pozíciu manažérky.
Popri šichtách medzi hamburgermi neustále premýšľala, čomu by sa chcela venovať dlhodobo, až začala študovať psychologické poradenstvo. Práve tu sa prvýkrát stretla s pojmom neurolingvistické programovanie.
„Zjednodušene sa dá povedať, že je to manuál pre ľudskú myseľ. Ide o súbor transformačných techník, ktoré využívajú rôzne jazykové cvičenia na získanie nových vzorcov myslenia, tzv. reframing, ale aj vizualizácie či prvky hypnoterapie."