BRATISLAVA. Zavedenie eura na Slovensku pomohlo podnikom a tiež obyvateľstvu pri cestách do zahraničia, okrem toho prispelo aj k ekonomickému rastu.
Krajina ale stratila vlastnú menovú politiku, čo pocítila počas globálnej ekonomickej krízy.
Pri príležitosti nadchádzajúceho desiateho výročia vstupu Slovenska do eurozóny to uviedli analytici, ktorých oslovila ČTK.
Jediné z V4
Jednotnú európsku menu prevzalo Slovensko na začiatku roka 2009. Doteraz tak urobilo ako jediná z krajín Vyšehradskej štvorky, do ktorej patrí ešte Česko, Maďarsko a Poľsko.

"Výhody prevzatia eura stále výrazne prevyšujú náklady či nevýhody s tým spojené. Výhody eura nájdeme hlavne v praktickom živote," uviedol analytik bankového domu UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.
Dodal, že obyvatelia pri cestách do krajín platiacich eurom už nemusia meniť niekdajšiu slovenskú korunu.
"Ešte výraznejší pozitívny efekt malo v tomto smere euro na podniky, najmä exportérov, ktorým prinieslo väčšiu stabilitu, zjednodušilo plánovanie, odstránilo podstatnú časť nákladov na zabezpečenie kurzového rizika," poznamenal Koršňák.
Export do krajín eurozóny
Ekonómka peňažného ústavu Slovenská sporiteľňa Katarína Muchová pripomenula, že väčšina slovenského zahraničného obchodu sa odohráva so štátmi EÚ a priamo s krajinami eurozóny.
Jednotná európska mena tak podľa nej výrazne prospieva zahraničnému obchodu, a tým aj k rastu exportne orientovanej ekonomiky Slovenska.
Slováci pri vstupe do Európskej menovej únie menili vlastnú menu v pomere 30,126 koruny za euro, pred prevzatím eura slovenská koruna na trhoch spevňovala.
Pri silnom kurze
"Slovensko prijalo euro pri silnom kurze, a to pomohlo zvýšiť aktíva slovenských obyvateľov. Na druhú stranu exportujúce firmy boli v roku 2009 počas krízy kvôli silnému euru oproti susedným krajinám s vlastnou menou znevýhodnené," upozornila Muchová.
Dodala, že meny okolitých krajín vtedy oslabili, čo tamojšiemu exportu pomohlo.
Podľa Koršňáka najmä strata vlastnej menovej politiky bola cenou za zjednodušenie v praktickom živote, ktoré euro prinieslo.
Počas globálnej krízy
Prvýkrát túto stratu Slovensko pocítilo práve po zavedení eura v súvislosti s globálnou krízou, kedy si krajina nedokázala dočasne pomôcť slabšiou vlastnou menou.
Analytik tiež uviedol, že súčasné nastavenie menových podmienok v eurozóne nie je pre Slovensko ideálne.
"Pokiaľ by malo Slovensko k dispozícii v súčasnosti vlastnú menovú politiku, pravdepodobne by už, podobne ako susedné Česko, pristúpilo k zvyšovaniu kľúčovej úrokovej sadzby a k citeľnejšiemu sprísňovaniu menových podmienok," usudzuje Koršňák.
Analytička bankového domu Poštová banka Lucia Dovalová uviedla, že existencia eura na Slovensku predstavuje lákadlo pre zahraničných investorov, pretože zjednodušuje prístup na slovenský trh.
"Prijatie eura sa podpísalo aj pod zrýchlenie hospodárskeho rastu, ktorý sám osebe ďalej pôsobí na zvyšovanie životnej úrovne a rast zamestnanosti a miezd. Existencia eura na Slovensku je totiž lákadlom pre zahraničných investorov. Prílev zahraničných investícií sa preklápa do zvýšeného dopytu po pracovných silách, čo následne znižuje nezamestnanosť," zdôrazňuje Dovalová.
Niektorí ešte prepočítavajú na koruny
Zhruba tretina Slovákov podľa sondáže ešte prepočítava pri nákupoch eurá na niekdajšie slovenské koruny.
Prepočtom na koruny si z času na čas pomáhajú aj slovenskí politici v prejavoch pred novinármi, keď chcú napríklad upozorniť na značnú hodnotu čiastky, o ktorej hovoria.
Hovorkyňa slovenskej centrálnej banky Martina Vráblik Solčányiová ČTK oznámila, že v obehu ku koncu tohto novembra ešte zostalo 18,77 milióna kusov slovenských bankoviek v hodnote 2,16 miliardy vtedajších korún (71,8 milióna eur).
Predstavuje to len zlomok niekdajšieho objemu hotovosti. Výmena bežných korunových mincí za eurá bola ukončená na začiatku roka 2014.
História spoločnej európskej meny
- Euro bolo uvedené na svetové finančné trhy 1. januára 1999 ako účtovná mena, no v hotovostnom styku, teda v podobe bankoviek a mincí, sa začalo využívať o tri roky neskôr.
- V roku 2002 tak 12 krajín Európskej únie súčasne začalo plnohodnotne používať eurové bankovky a mince.
- Slovensko sa stalo súčasťou eurozóny 1. januára 2009 ako jej 16. člen v poradí.
- Od vstupu Slovenska sa do menového bloku pridali iba tri krajiny, čo v súčasnosti tvorí spolok 19 krajín Európy.