LONDÝN. Počet britských firiem, ktoré majú ťažkosti pri získavaní nových pracovníkov, podľa prieskumu Britskej obchodnej komory (BCC) stúpol na rekordnú úroveň.
Štyri pätiny zamestnávateľov v priemysle a takmer rovnaký podiel v službách uviedli, že majú problémy nájsť vhodných pracovníkov.
Podiel firiem v sektore služieb, ktoré konštatovali, že ich tržby sa zlepšujú, pritom klesol na dvojročné minimum.

Podľa generálneho riaditeľa BCC Adama Marshalla tieto zistenia naznačujú, že vláda by mala viac načúvať firmám, keď bude tvoriť svoju migračnú politiku.
Informuje o tom portál bbc.com.
"Obavy firiem z nedávneho vládneho náčrtu budúcich imigračných pravidiel sa musia brať vážne," povedal Marshall.
Britská obchodná komora ďalej uviedla, že nejasnosť v súvislosti s procesom odchodu krajiny z Európskej únie vedie k stagnácii ekonomického rastu a podnikateľskej dôvery vo Veľkej Británii.
Hlavný ekonóm BCC Suren Thiru uviedol, že Británia čelí "pretrvávajúcej neistote v otázke brexitu".
Dodal, že utlmená úroveň výdavkov domácností a zhoršenie toku hotovosti sťažujú rast firiem, osobitne v odvetví služieb. Prieskum BCC pokrýval 6 tisíc firiem po celej Británii zamestnávajúcich viac ako milión ľudí.
Ostrovná ekonomika spomaľuje
Podniky v dominantnom sektore služieb v Británii zaznamenali v posledných troch mesiacoch roka 2018 najslabší rast tržieb za dva roky.
To je ďalšou známkou spomaľovania ostrovnej ekonomiky pred brexitom. Uviedla to vo štvrtok britská obchodná komora (British Chambers of Commerce, BCC).
Mnohí maloobchodníci mali problémy počas kľúčovej vianočnej sezóny. Ukázal to prieskum z britského súkromného sektora. To poukazuje na spomalenie rastu širšej škály firiem, ktoré sú závislé od výdavkov spotrebiteľov.
Aj výrobcovia zaznamenali slabší rast tržieb a spomalenie objednávok pred plánovaným odchodom Spojeného kráľovstva z Európskej únie 29. marca 2019.
V štádiu nehybnosti
"Britská ekonomika je v štádiu nehybnosti," povedal generálny riaditeľ BCC Adam Marshall.
Vzhľadom na nejasné obchodné podmienky po brexite, spoločnosti pochopiteľne zadržiavajú výdavky a veľké rozhodnutia o svojej budúcnosti, pripomenul.
Centrálna Bank of England (BoE) odhaduje, že rast britského hospodárstva sa v poslednom štvrťroku 2018 spomalil na 0,2 percenta z 0,6 percenta v predchádzajúcom kvartáli.
Spomalilo aj britské stavebníctvo
Aktivita v britskom stavebnom sektore na záver roka 2018 vzrástla, tempo rastu sa však spomalilo na trojmesačné minimum.
Index nákupných manažérov spoločnosti IHS Markit a logistickej firmy CIPS dosiahol v decembri 52,8 bodu oproti 53,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci.
Výsledok je do veľkej miery v súlade s očakávaniami ekonómov oslovených agentúrou Reuters, ktorí počítali s poklesom indexu na 52,9 bodu.
Aj napriek tomu to stále znamená rast aktivity v sektore, nakoľko rast od poklesu oddeľuje hranica 50 bodov.
Pod spomalenie rastu sa podpísali najmä oblasti bytovej výstavby a komerčných stavieb. V obidvoch prípadoch sa rast aktivity spomalil.
Oblasť inžinierskych stavieb zaznamenala výrazné oživenie, najvýraznejšie od mája 2017, napriek tomu ale nedokázala vykompenzovať menej priaznivý vývoj vo výstavbe bytov a v oblasti komerčných stavieb.
Jedným z dôvodov je rastúca neistota v súvislosti s blížiacim sa brexitom.
Ako povedal Tim Moore z IHS Markit, zhoršujúce sa podmienky na domácom trhu a intenzívny protivietor v dôsledku politickej neistoty viedli k najslabšiemu rastu v oblasti komerčných stavieb za posledných sedem mesiacov.
Veľmi odmietavý postoj
Premiérka Theresa Mayová sa snaží prekonať veľmi odmietavý postoj členov jej vlastnej Konzervatívnej strany voči jej plánom brexitu.
To zvyšuje riziko odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie (EÚ) bez dohody, čo by zvšak namenalo, že nebude žiadne prechodné obdobie.
Prieskum BCC vo viac ako 6000 firmách sa uskutočnil od 5. novembra do 26. novembra 2018, teda ešte predtým, ako nedostatočná podpora v parlamente prinútila Mayovú odložiť hlasovanie o dohode o brexite na január 2019.
V stredu prieskum nákupných manažérov z výrobného sektora síce ukázal neočakávaný nárast aktivity v tomto odvetví. Ale dôvodom bolo vytváranie skladových zásob pred brexitom pre obavy z prieťahov na hraniciach po vystúpení krajiny z Únie.