BRATISLAVA. Od začiatku roka čelia školy vážnemu problému. Pre nové nariadenie z dielne vládnej Slovenskej národnej strany (SNS) budú mať menej peňazí na vzdelávanie detí.
Uviedol to poslanec Národnej rady za opozičné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Miroslav Sopko.
Príspevok na rekreáciu sa podľa neho dotkne vyše 200 škôl, ktoré majú viac ako 49 zamestnancov.
Štíhle rozpočty

Do ich štíhlych rozpočtov "vypáli" ďalšiu dieru vo výške 275 eur ročne na osobu.
"Ak má škola napríklad 50 zamestnancov, bude musieť nájsť takmer 14 000 eur," vyčíslil Sopko.
Nápad predsedu SNS Andreja Danka je podľa neho populistický najmä preto, že štát školám nijako nepomôže.
Peniaze nie sú vyčlenené v štátnom rozpočte, ale bremeno presunula vláda na riaditeľov škôl. Tí sa opäť musia vysporiadať s niečím, na čo vopred neboli pripravení a na čo nemajú peniaze.
Školy nie sú firmy
Vláda zabúda na to, že školy nie sú firmy a už teraz majú problém vyjsť z nízkeho normatívu. "Na rozdiel od vládnych politikov my s riaditeľmi škôl komunikujeme," podotkol.
"Napriek tomu, že ministerstvo školstva požaduje zvyšovanie úrovne materiálno-technického vybavenia, školy už teraz hovoria o tom, že na ďalšiu modernizáciu nebudú mať peniaze, pretože budú musieť šetriť na rekreáciu zamestnancov," zdôraznil obavy riaditeľov škôl Sopko.
Diskriminačné opatrenie
Opatrenie však nemá podľa Sopka ani sociálny rozmer, pretože je diskriminačné. Učiteľov sa nedotkne plošne.
Povinnosť prispieť svojim zamestnancom na rekreáciu majú iba väčšie organizácie nad 49 zamestnancov. Pre menšie školy je novinka dobrovoľná.
Pedagógovia v menších školách sa tak žiadneho príspevku zrejme vôbec nedočkajú.
Z rezervy
Školy sa aj bez takýchto povrchných nápadov musia podľa poslanca vysporiadať s nákladmi, ktoré sú každý rok vyššie, či už na GDPR, zdravotnú pracovnú službu, vybavenie školských knižníc, doplatok k platu asistentom, bezpečnostného technika, spolufinancovanie pri rôznych projektoch či na správu siete.
"V hnutí OĽaNO sa nemôžeme prizerať, ako sa vláda zbavuje zodpovednosti zaplatiť za svoje výmysly. Preto žiadame ministerku školstva aj ministra financií, aby na rekreačné poukazy vyčlenili peniaze z rezervy rozpočtu. Inak budú milióny eur chýbať na kvalitnejšie vzdelávanie našich detí," uzavrel Sopko.
Zabezpečiť peniaze je úlohou miest a obcí, odpovedá ministerstvo
Zabezpečenie finančných prostriedkov na rekreačné poukazy pre zamestnancov škôl je v kompetencii zriaďovateľov škôl, ktorými sú napríklad mestá, obce či vyššie územné celky.
Uviedlo to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v reakcii na vyjadrenia opozičného hnutia OĽaNO.
"Tieto finančné prostriedky žiadnym spôsobom nezasahujú do rozpočtu ministerstva školstva a neuberajú peniaze ani školám, ani učiteľom, ako nepravdivo uvádza poslanec Sopko vo svojom vyhlásení," zdôraznil odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva.
"Tiež by sme radi upriamili pozornosť na štatistické údaje, podľa ktorých z celkového počtu 1623 základných škôl s právnou subjektivitou je len 175, teda necelých 11 %, ktoré majú evidovaných fyzicky viac ako 50 zamestnancov. V prípade stredných škôl je to z počtu 236 spolu 53 škôl, teda necelých 22,5 %," podčiarklo ministerstvo.